Annemin Defteri

Uzun Kollu Gelinlik Modelleri

Uzun Kollu Gelinlik Modelleri

Uzun kollu gelinlikler özellikle 40 ve 50’li yıllarda oldukça popülerdi. Kraliyet düğünlerin göz bebeği olan uzun kollu gelinlik modelleri, neredeyse 10 yıl boyunca straplez model gelinliklerin birinciliği hiçbir yakaya bırakmaması ile gelinlik tercihlerinde zaten pek tercih edilmezken son sıralara mahkum edilmişti. Bu mahkumiyet zaman zaman vintage sever gelinlerin tercihleri ile kısa bir gün ışığı görse de sonbahar ya da kış ayları olmasa unutulmak üzereydi

Tabii her şeyin bir zamanı olduğu gibi uzun kollu gelinliklerde küllerinden doğacağı anı bekliyordu. Bu anı ona yaşatan ise bir Kraliyet düğünü oldu. Tam 5 yıl önce tüm dünyanın televizyonları başına kitlendiği Prens William ve Cambridge Düşesi Kate Middelton’ın düğünü ile o an çoktan gelmişti aslında.

Çiçek motifli dantel kumaştan tasarlanmış, dik bir V yakaya sahip Sarah Burton’ın Alexander McQueen için tasarladığı A kesim uzun kollu gelinlik ile Kate Middleton bir dönemin başlangıcına neden oldu diyebiliriz. Grace Kelly’nin gelinliğinin modern bir uyarlaması olan bu gelinlik artık dekolte sever gelin adaylarının bile radarına girmiş oldu.

Bu zamana kadar Grace Kelly’nin gelinliğinden esinlenen ilk ünlü Kate değildi elbette. Tamam onun kadar kimse benzetmedi ama Kate’den bir sene önce Nicole Richie’de dantel uzun kollu bir gelinlik giymiş ve çok hoş olmuştu. Fakat burada iş kitleleri peşinden sürüklemekten ya da prenses olmanın verdiği ihtişamdan geçse bile gelinlik modelinden saç ve makyaja, kullanılan aksesuarlardan duvağa kadar bir bütün olmaktan da geçiyor diyebilirim.

Ünlülerin giydiği uzun kollu gelinlikleri Kate’ten önce ve Kate’ten sonra diye ikiye ayırabiliriz. Kate Middelton’dan önce Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor ve Jada Pinkett tercih ederken, Kate’ten sonra ise Nicky Hilton, Kim Kardashian ve ülkemizde Merve Boluğur, Gülben Ergen ve Ece Erken de düğünlerinde uzun kollu gelinlik modellerini tercih etti.

Peki, Nedir Uzun Kol?

Uzun kol, bileğe kadar uzanan kola denir. Ucu manşetli olanlar, omuzdan aşağı dümdüz tüm kolu ve bileği sımsıkı saranlar, omuzdan bileğe inerken orantılı bir şekilde genişleyerek İspanyol kol biçimini alan trompet olanlar, İngilizcesi bishop olan dirseğe kadar düz dirsekten sonra İspanyol kol gibi açılan fakat bilekte tutturulan kol çeşidi olmak üzere 4’e ayrılır.

En sık görülen uzun kol tipi düz inen kollardır. Onlarda kendi aralarında dar ve bol olarak ikiye ayrılır. Genellikle dar uzun kollu olanlar dantel, güpür gibi tok kumaşlar kullanılarak, bol olanlar ise ipek şantuk -üzerine yine dantel ya da güpür dikilebilir- gibi akışkan kumaşlarda tercih edilirler.

Uzun Kollu Gelinlikler Hangi Kumaşlar ile Kullanılır?

Konuyu kumaşlara getirdiğime göre buradan devam edebilirim. Gelinliğin kol kumaşı genellikle üst beden kumaşıyla aynı olduğu için çoğunlukla dantel, tül, şifon ve uzun kollu gelinliklerde en çok brode kumaşlarda tercih ediliyor. Nakışlı Fransız danteli adı verilen brode kumaş, tül kumaşın üzerine Fransız danteli işlenip son haline getirilerek elde edilir.

Özellikle vintage bir görünüm vermek istiyorsan ipek etek kesimli gelinlik modelinin üst bedenini güpür detaylar ile hazırlatmalısın. Bu tarz gelinlik modelini tarihi düğün mekanlarında gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. Kolları bileğe kadar uzun güpür kumaştan tasarlanan düz kesim bir gelinlik ile eski zamanın gelinlerine gönderme yapacağın gibi fotoğraflarda zamansız bir etki de yaratarak modası hiç geçmeyen bir gelinlik giymiş olursun.

Manşetli kol veya trompet kol tercih etmek istersen bu kollar yeterince hareketli olduğu için yakanı V yaka olarak belirlemeni tavsiye ediyorum. Böylece kol detayında verdiğin hareketi dekolte bölgendeki açıklık ile dengeleyebilirsin.

Manşetli ipek kumaştan tasarlanarak üst bedeni ve kollarında güpür detayları ile zenginleştirilmiş sol taraftaki modeli havuz başı düğünlerinde tercih edebilirsin. Sağ tarafta bulunan Fransız dantelli bishop kol biçimindeki gelinliği ise hem transparan detayları hem de hareketli etekleri ile kır düğünlerinde giyebilirsin.

Kol detayını yaptırırken en çok dikkat etmen gereken şey aslında gelinliğinin yakasıdır. Yakana göre kolunda şekillenecektir.

Uzun Kollu Gelinliklerde Yaka Seçimi

V, bisiklet, hakim ve kayık başta olmak üzere uzun kolda neredeyse her türlü yaka tipini kullanabilirsin. Fakat fikrimi sorarsan uzun kola en çok V yakalar yakışıyor derim. Özellikle kolları dantellerle kaplı modeller…

V Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

Uzun kollu gelinlik modellerinde derin, dik, geniş V olmak üzere her tür V yaka tercihi yapabilirsin. Burada iş senin dekolteni ne kadar açmak istediğinde bitiyor. Fakat dekolten açıldıkça daha seksi bir görünüm elde edeceğin için diğer detaylardan vazgeçmek zorunda kalabilirsin ona göre.

Kayık Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

İster omuzlarından neredeyse düşecekmiş gibi duran şifon organze kumaştan tasarlanmış kayık yaka istersen de dantelin dilimlerinin doğal bir şekilde bırakıldığı kayık yaka modelleri seçebilirsin. Her iki modelde de kumaşının altından teninin görülmesi sana ve gelinliğine modern ve gizemli bir görünüm katacak. Bu yaka tipini özellikle armut vücut tipindeki gelin adaylarına öneriyorum.

Kalp Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

Hem kalp hem uzun kollu yakayı özellikle bishop modeli gelinlik kollarını ince kol yapısına sahip küçük göğüslü gelin adaylarına öneriyorum. Genişleyen kolları ile daha kalın kollu görünürken kalp yakası ile bir beden büyük görünen göğüslere sahip olacaksın.

Hakim Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

Gerçek bir prenses olmaya hazırlanmıyorsan hakim yaka truvakar kol gelinliklerden uzak durmalısınız. Çünkü bu görüntü seni boğabilir. Tamam Grace Kelly’ye çok yakıştı ve tüm dünyanın en fazla taklit edilen bir gelinliği oldu ama biraz dürüst olalım. Seni en fazla kuzenlerin taklit edecek ve ikonik bir gelinlik giymiş olmayacaksın. O nedenle tercihini az da olsa boyunu açık gösteren modellerden seçmelisin. Bunu takmak istediğin mücevher ve aksesuarlar ile kombine etmen zor olacağı için söylüyorum. Eğer tek hayalin bu yaka tibi ise o halde ardına bakma derim ama birazcık önerimi dikkate alıyorsan gel orta yolda buluşalım ve bisiklet yaka seçimi ile boynunu birazcık uzun gösterelim.

Bisiklet Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

Tam boynunu çevreleyen de olur, birazcık köprücük kemiklerini gösteren de… Özellikle ince ve uzun boyunlu gelin adaylarına öneriyorum bisiklet yakayı. Ayrıca bisiklet yaka uzun kollu gelinlik modelleri modası asla geçmeyecek olan gelinlik modellerinden biridir. Üstelik sarıya yakın kırık beyaz renkte uzun kollu baştan ayağa dantel düz ya da balık kesim gelinlik modeli seçtiğinde, inan bana gelinliğini gerçek bir vintage gelinlik modelinden kimse ayıramayacak. Tabii bu noktada yaptıracağın saç modeli de önem kazanıyor.

Uzun Kollu Gelinliklere Göre Saç Modelleri

Uzun kollu gelinliklerde yaptıracağın saç modeli kesinlikle yaka tipine göre değişiklik gösterecek. V yaka modellerde topuz, açık, yarım toplanmış, örgü modelleri de kullanabilirsin. Çünkü yaka biçimi her modeli kaldıracaktır. Fakat bisiklet yaka uzun kollu gelinlik modelini boğmamak için saç modelini mutlaka toplu modellerden yaptırmalısın. Bu tercihe göre değişir fakat en zarifi sade bir atkuyruğu ile ense topuzudur.

Kayık yaka uzun kollu gelinliklerle dağınık romantik topuzlar ile bombeli topuzlar arasında seçim yapabilirsin. Her iki modelde romantik bir görünüm verecek. Eğer kayık yaka uzun kollu gelinlik ile seksi bir görünüm elde etmek istiyorsan saçlarını en gergin şekilde tepeden topuz modeli yaptırmanı tavsiye ediyorum. Bu noktada makyajda kırmızı rujda göstermek istediğin etkiye yardımcı olacaktır.

Uzun Kollu Gelinliklere Göre Mücevherler

Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama kolye ve bileklikten uzak durmalısın. Hatta takacağın küpenin bile boyutu çok önemli. Eğer yakası kapalı model bir gelinlik giyiyorsan küpen sallantılı modeller yerine top şeklindeki inci ya da taşlı modellerden olmalı. Sallantılı küpe takmanın yolu ise kayık ya da V yaka modelleri tercih etmekten geçiyor.

Uzun Kollu Gelinliklere Göre Kesim Modelleri

Uzun kollu gelinlik modelleri 4 kesim tipi ile de uyum sağlayacaktır. Fakat en büyük ihtişamı balık modellerinde gösterdiğine emin olabilirsin. Düz kesimler de balık kadar gösterişli olabilir. Eğer hem hareket kolaylığı hem de gösteriş arıyorsan A kesim uzun kollu gelinlik modellerini tercih etmelisin. Balık ve prenses kesimden biri seçemiyorsan ise bu yılın modası çıkartılabilir etekler ile önce prenses kesim sonra balık kesim gelinlik giymiş olabilirsin.

Balık Kesim Uzun Kollu Gelinlik Modeli

Düz Kesim Uzun Kollu Gelinlik Modeli

Prenses Kesim Uzun Kollu Gelinlik Modeli

A Kesim Uzun Kollu Gelinlik Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 502,949
DOLAR 8,1933
EURO 9,6602
BIST 1152,63