Annemin Defteri

Nasıl bir duvak takmalı? Duvak nasıl seçilir?

Nasıl bir duvak takmalı? Duvak nasıl seçilir?

Gelinin en güzel aksesuarlardan biri de duvaklar. En çok tercih edilen ve gelini en iyi anlatan gelin aksesuarı! Nasıl bir duvak tercih ederseniz edin, duvağınızın gelinlik kumaşıyla uyumlu olmasına özen gösterin. İşlemeli ve çok süslü bir gelinlik için daha sade bir duvak tercih etmekte yarar var. Ancak gelinliğinize kullanılan işlemelerden duvağınızda da kullanırsanız bütünlük sağlarsınız.

Duvağınızı taktığınızda, gelinliğinizdeki işlemelerin kapanmamasına özen gösterin. Yine sade bir gelinliği desteklemek için, gösterişli veya uzun bir duvak tercih edebilirsiniz. Uzun duvak takan gelinler, rahat dans edebilmek için, gecenin ilerleyen saatlerinde duvaklarını kesmeyi veya yerine daha kısa bir duvak takmayı tercih ediyor.  Son olarak, duvağınızı satın alırken, yüz tipinize uygun olmasına dikkat edin.

1 – Kuş kafesi duvak

Tercihiniz vintage düğünden yanaysa 1940’ların modası kuş kafesi modelini duvağınıza taşıyabilirsiniz. Kısa saçlara ve topuz olarak toplanmış saçlara çok yakışacaktır.

2 – Yüzü Örten Duvak

Uzun duvak tercih etmiyorsanız ama duvaksız da olmaz diyenlerdenseniz, yüzü örten kısacık duvaklar tercih edebilirsiniz. Duvağın yüzü örtmesi daha gizemli, romantik ve dramatik bir ifade verdiği için tercih edilir. Damat, nikah kıyılmasının hemen ertesinde duvağı açarak gelini öper.

3 – Parmak ucu hizasında duvak

Gelinin el parmak uçlarına kadar uzanan duvak modelidir. Genellikle uzun gelinliklerle tercih edilir.

4 – Mantilla duvak

Mantilla duvaklar tamamen dantelden oluşan İspanyol tarzda duvak modellerdir. Sade bir gelinliğiniz varsa mutlaka tercih edebileceğiniz en klas ve şık mantilla duvaklar daha çok balo salonlarında veya tarihi mekanlarda tercih edilebilir.

5 – Dirsek hizasında duvak

Uzunluğu dirsek hizasına kadar gelen ve kullanım kolaylığı dolayısıyla en çok tercih edilen duvak modelidir.

6 – Vals duvak

Vals duvaklar diz ile ayak bileği arasında bir uzunlukta dört kattan oluşan modellerdir. Farklı boylarda oluşan bu katlar dolayısıyla kat kat görünümüyle kabarık bir görüntü sağlar.

7 – Şapel tipi duvak

Şapel tipi duvaklar gelinliğin arkasından yerlere kadar uzanır. Uzun ve resmi duvaklardır. Tülün kenarlarında dantel işlemesi yer alır.

8 – Katedral tipi duvak

Yurt dışında ağır katedral düğünlerinde tercih edildiği için katedral olarak adlandılan bu duvak modeli, mutlaka uzun kuyruklu gelinlik modelleri ile tercih edilir. Yaklaşık 2,5 metre uzunluğundadır. Eğer uzun boylu değilseniz tercih etmemekte yarar var; çünkü katedral tipi duvaklar sizi olduğunuzdan da kısa gösterecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 502,949
DOLAR 8,1933
EURO 9,6602
BIST 1152,63