Annemin Defteri

Zencefil

Zencefil

Zencefil, aromalı kokusu ve yemek pişirmede kullanımından dolayı uzun zamandır çok iyi bilinir,  ancak zencefil kökü nün mide bulantısına iyi gelmek ve hazma yardımcı olmak gibi birçok sağlık yararları olduğunu biliyor muydunuz?

Zencefil Nedir?

Zencefil bitkisi Güneydoğu Asya’dan gelen bir bitkidir ve şimdi Jamaika ve diğer tropikal alanlarda da ekilmektedir. Latince adı Zingiber Officinale’ dir. Zencefil kökü mutfakla ilgili olarak ve tıbbi amaçlı kullanılır. Uzakdoğu mutfak kültürünün en popüler baharatlarından biridir.
Zencefil doğal bir bitkidir ve kokusu ve keskin lezzeti ile dünya çapında tanınmıştır.   Çinli bitkibilimciler tarafından 2,500 yıldan fazla süredir yemek lezzetlendirici olarak ve aynı zamanda ilaç olarak kullanılmıştır. Tropik ülkelerde kültürü  yapılmaktadır.

Zencefil

Zencefil Faydaları Nelerdir?

• Mide bulantısı, hazım problemleri, dolaşım ve artrit gibi geniş bir alanda faydaları mevcuttur. Zencefil kökünün faydalarından biri hamilelik veya seyahat esnasında meyanda gelen bulantıya iyi gelmesidir. (Ancak Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu yeterli veri olmadığı gerekçesiyle bu bitkinin  gebelikte kullanılmasını sakıncalı bulmuştur)
• Aynı zamanda mide rahatsızlığını sakinleştirme ve safra akışını geliştirme özellikleri ile de tanınır. Mide kramplarını rahatlatması ve dolaşımı da düzeltmesi bitkinin yararları arasındadır.  Trombositleri daha az yapışkanlaştırarak sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi destekler bu da sırasıyla dolaşım problemlerini azaltır.
• Masaj için kullanılan zencefil yağı anti-enflamatuar özellikleri ile ağrılı artriti hafifletmeye yöneliktir.  Bu bitki sıklıkla birçok bitkisel dekonjestana dâhil edilmiştir ve solunum rahatsızlıklarının, soğuk algınlıkların ve alerjilerin belirtilerini asgariye indirmeye yönelik olarak yardımcı olabilir.
• Araç tutmasının yol açtığı bulantı ve kusmaya karşı kullanılmaktadır. 1-2 gram alınması halinde kusmayı önleyici diğer ilaçlar kadar etkili olduğu tespit edilmiştir.
• Hamilelerde görülen bulantı ve kusma sorunlarında da kullanılmaktadır. Hamileliğin ilk iki ayında 1 gram gün içerisinde tek seferde değil dörde bölünerek alınır. (sadece hamileliğin ilk iki ayında kullanılabilir)
Yine bu bitki rahim hareketlerini artırıcı özellikte olduğundan dolayı yanlış kullanım düşüğe neden olabilir. Bu yüzden dr. gözetiminde kullanılması daha doğru olur.
• Ameliyat sonrası oluşan bulantılara karşı günlük 1 gram alınmasının diğer kimyasal ilaçlar kadar etkili olduğu yapılan klinik çalışmalarda tespit edilmiştir.
• İltihap giderici özelliği vardır. İnsanlar üzerinde yürütülen çalışmalarda osteoartrit ağrılarına karşı etkisi tespit edilmiştir. Bu çalışmada iki farklı zencefil çeşidinin belirli oranlarda karıştırılmasıyla üretilen ilaç kullanılmıştır.
• Bitkide yer alan gingerollerin ülsere yol açan Helicobacteri pylori üzerinde de etkisinin olduğu belirlenmiştir.
• Fareler üzerinde yapılan deneylerde farelerin bir bölümünün beslenmesine zencefil eklenmiş diğer bölümüne ise eklenmemiş ve yapılan deney sonucunda beslenmesine bu bitki katılan farelerde yüksek kolesterol, ateroskleroz ve  damar rahatsızlıklarının oluşum olasılığının daha az olduğu gözlenlenmiştir.
• Başka bir çalışmada bu bitkide yeralan 6-gingerol maddesinin farelerde tümör hücrelerine direk uygulanmasıyla bu maddenin tümör hücresinin kan ile beslenmesini engellediği ve tümörün ölmesini sağladığı tespit edilmiş.
• Amerika Michigan Üniversitesince yapılan araştırmada bu bitkinin yumurtalık kanserinin tedavisinde yararlı olabileceği tespiti yapılmıştır. Toz haldeki zencefil suda eritilerek kanserli hücreye uygulanmış ve bunun kanserli hücreyi öldürdüğü ve bu hücrelerin kemoterapiye karşı direnç kazanmasını önlediği gözlemlenmiştir.
Bilinen yararları ve devam etmekte olan araştırmalar ile bu bitki hızla çok popüler tedavi edici bitki haline gelmektedir.

Zararları Nelerdir?

Fazla miktarda alınırsa mide ekşimesine yol açabilir. Altı gramdan fazla alınırsa ise midede tahriş meydana gelebilir. Kalp ritim bozuklukları ve ciltte döküntü yine yüksek miktarda kullanıldığında ortaya çıkabilecek yan etkilerdir.
Bir ameliyata girilecekse zencefil kullanımına daha önceden son verilmiş olmalıdır.Trombositleri daha az yapışkan hale getirmesi ve kanama riskini artırması sebebiyle ameliyattan 2 hafta önce  kullanımı bırakılmalıdır.
Safra söktürücü özelliği sebebiyle  safra kesesi çıkarılmış kişilerde böbrek ağrısına benzer ağrıya yol açabilir.
Safra söktürücü özelliği olduğu için safra taşı olan kişilerde taşın kanala düşerek tıkanmasına sebebiyet verebilir.
Kan pıhtılaşması bozukluğu olan ve Antikoagulan tedavisi gören kişiler doktor onayı olmadan kullanmamalıdırlar.
Mide ve duodenum ülseri, mide iltihabı ve hepatit durumlarında kullanılmamalıdır.
6 yaşından küçük çocuklara verilmesi sakıncalıdır.
Zencefil Nasıl Kullanılır?
Taze zencefil, zencefil tozu, zencefil çayı, zencefil suyu, zencefil tablet gibi değişik kullanım şekilleri vardır.
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 484,638
DOLAR 7,8485
EURO 9,3079
BIST 1214,29