Annemin Defteri

Zebra Perde

Zebra Perde

Zebra Perde , Stor perdelerin evde ışık alabilmek amacı ile sürekli olarak yukarı çekilmesi işlemini ortadan kaldırmak ve bir nebze de olsa tül perde görünümü sağlamak amacı ile imal edilmiş çift katlı bir kısmı tül bir kısmı kumaş olarak üretilen ürünlerde yapılan perdelerdir.

Zebra Perde

Zebra Perdeler Nasıl Çalışır?

Zebra perdeler stor perdelere alternatif olarak üretilmiş ve bir yönü ile de tül perdeyi andıran çit kat kumaştan olan perdelerdir. Peki bu perdeler stor perdeler gibi mi çalışmaktadır veya başka tür bir mekanizmaya mı sahipler.
Öncelikle zebra ismi bu perdelerin çizgili yani bir çizgisinin tül diğer çizgisinin kumaş olarak imal edilmesinden gelmektedir. Perde iki kat olduğu için bu tül kısımların üst üste gelmesi ile arka taraftan ışık alması sağlanmaktadır.

Zebra Perde
Bu perdelerin mekanizma sistemi stor perdelerin aynısı olmasına karşın farklı olan yanı iki katlı olmasından dolayı perdenin arka katmanı perdenin monte edildiği çıtaya bağlı olarak çalışmasıdır. Yani stor perde tek kat yukarı aşağı çalışmasına karşı zebra perde ise çift kat yukarı aşağı doğru çalışmaktadır. Hal böyle olunca zebra perdeyi ister tam açmadan ister tam açarak ta kullanabilirsiniz.
Bu perdeler yoğun olarak tercih alanı mutfaklar dır. Fakat salonlarda ve diğer odalarda da kullanılmaktadır.

Zebra Perde Nasıl Yıkanır?

Kırmızı Zebra Perde

Zebra perdeler kullanım alanlarına göre yılda veya altı ayda bir yıkanabilmekte. Perdelerin yıkama işlemine alınabilmesi için yerlerinden mekanizmaları ile birlikte sökülmeleri gerekmektedir. Stor perdelerde mekanizma yerinde bırakılırken zebra perde de mekanizma ile birlikte sökülmesinin sebebi; iki kattan oluşan bu perdenin alt katının çıtaya bağlantılı olmasından ötürüdür.
Çıtaları ile birlikte sökülen perdeler yıkama işlemine tabii tutulur. Yıkamanın akabinden yerlerine temiz bir şekilde takılırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 498,255
DOLAR 8,2834
EURO 9,7021
BIST 1126,99