Annemin Defteri

Yatak Örtüsü

Yatak Örtüsü

Yatak odası hepimizin çok fazla değer verdiği, evimizin en özel yerlerinden biridir. Bu sebeple de her ayrıntının özenli ve bize özgü olmasını isteriz. Bunun için kullanacağımız eşyaları daha çok araştırıp, en iyisini seçmek için uğraşırız. Özellikle de tekstil parçalarımızın oldukça kaliteli, sağlam ve şık durmasını isteriz.

Yatak örtünüzü seçerken işinize yarayabilecek tüyolar.

  • Yatak örtüsü seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli detay yatak örtüsünün yatak odasının dekorasyonuna uyumluluğu dur. Sade bir yatak odası dekorasyonu yapıldıysa yatak örtüsünün de aynı şekilde sade olması ve gösterişsiz modeller seçilmesi daha uygundur. Klasik tarzda seçilmiş bir yatak odasında aşırıya kaçmamak kaydıyla işlemeli, taşlı modeller kullanılabilir.
  • Yatak örtüsünün güzel görünmesi için örtünün etek kısımlarının yatağa serildiğinde yere kadar sarkması gerekir bu nedenle seçilen yatak örtüsü yatağın ölçülerine uygun olmalıdır.
  • Yatak odanızda yatak örtünüz ile perdenizi aynı tarz desende veya aynı renk tonunda kullanarak odada daha hoş bir dekorasyon uyumu sağlayabilirsiniz.
  • Yatak odanızda beyaz ya da bej renk ağırlıklı kullanıldıysa beyaza ve beje uyumlu daha hareketli renk tonlarında yatak örtüsü seçebilirsiniz. Yatak örtünüzün rengini perdenin rengiyle ya da odada kullanılan diğer aksesuarlar ile aynı tonlarda seçerek açık renk odanızı renklendirebilirsiniz. Örneğin mavi, turkuaz, lacivert, yeşil, kırmızı gibi tonlar beyaz ve bej ile oldukça hoş bir uyum oluşturur.
  • Yatak odanızın mobilyası koyu kahverengi ya da siyah gibi koyu renk tonlarındaysa yatak örtüsü seçerken açık renkler tercih etmelisiniz. Yatak örtüsünü de koyu seçmek odanın karanlık ve basık görünmesine sebep olabilir. Yatak örtüsünün çok fazla desenli olmamasına da ayrıca dikkat etmek gerekir çünkü sade modeller koyu renk mobilyalarda daha şık durur.
  • Görüntüsünün yanı sıra yatak örtüsünün kolay temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir. Yatak örtüsü alırken nasıl yıkayacağının ve temizleneceğinin de düşünülmesinde fayda var. Uzun yıllar kullanmak istiyorsanız yatak örtünüzü temizlenirken çabuk yıpranmayacak tarzda seçmelisiniz.
  • Her ne kadar saten örtüler daha hoş görünse de çok çabuk kayabildiği için kullanımda zorluk yaratabilir. Daha pamuklu bir örtü tercih etmek örtünün daha kolay düzeltilmesinde ve daha uzun süreli düzenli durmasında etkili olur.

Bebek yatak örtülerinde kullanılan standart ölçüler

70 cm x 140 cm,
80 cm x 130 cm, yatak örtüsü ölçüleri,
37 cm x 45 cm , 
40 cm x 40 yastık ölçüleri kullanılmaktadır.

Battal boy yatak örtülerinde kullanılan standart ölçüleri

1.80 cm x 200cm
200 cm x 200 cm, yatak örtüsü ölçüleri,
50 cm x 70 cm
60 cm x 40 cm
50 cm x 30 cm yastık ölçüleri kullanılır.

Yukarıda verilen ölçüler yatak boyu ve en ölçüsüdür. Bunlara ilave yatak yüksekliği de ilave edilerek çalışılır. Kişilerin zevkine ve isteğine göre yanlardan 15’er cm daha fazla pay verilir.

Tek kişilik yatak örtülerinde kullanılan standart ölçüsü

100 cm x 200 cm yatak örtüsü ölçüsü,
50 cm x 70 cm yastık ölçüsüdür.

Yukarıda verilen ölçüler yatak boyu ve en ölçüsüdür. Bunlara ilave yatak yüksekliği de ilave edilerek çalışılır. Kişilerin zevkine ve isteğine göre yanlardan 15’er cm daha fazla pay verilir.

Çift kişilik yatak örtülerinde kullanılan standart ölçüsü

1.60 cm x 200 cm yatak örtüsü ölçüsü,
50 x 70 yastık ölçüsüdür.

Yukarıda verilen ölçüler yatak boyu ve en ölçüsüdür. Bunlara ilave yatak yüksekliği de ilave edilerek çalışılır. Kişilerin zevkine ve isteğine göre yanlardan 15’er cm daha fazla pay verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 498,255
DOLAR 8,2834
EURO 9,7021
BIST 1126,99