Annemin Defteri

Yağlı Saçlar

Yağlı Saçlar

Kadın bedeninin en önemli aksesuarı unvanını alan saçlar, hayatımızın birçok döneminde aşırı yağlanmadan dolayı bizleri çileden çıkarmıştır. Her saç tipi yapısı gereği farklılıklar gösterdiğinden, kimi zaman saçlarımız aşırı kuru ve mat bir görünüm oluşturmakta kimi zamanda kısa sürede yağlanmaktadır. Saç tipi yağlı olan bayanların yeni yıkanmış saçları için 1 gün geçmeden yağlanıyor şikayetlerini duyar gibiyim. Aslında çabuk yağlanan saçlar için çözüm basit ve net. Saçlarınıza nasıl davrandığınız, ne sıklıkla yıkadığınız, ne tür saç bakım ürünleri uyguladığınız oldukça önemli. Bir kaç basit öneri ile yağlanmış saçlara elveda demenin zamanı geldi. Sizler için maddeler halinde hazırladığımız yağlanmış saçlara son veren ve de saçların yağlanmasını geciktiren yazı dizimizi gözden geçirmeniz, bu probleme önlem niteliğinde olacaktır.

Biliyoruz ki herkes kadar sizde, sıcak su ile duş almaya bayılıyor olmalısınız. İşte kısa sürede saçların yağlanmasını tetikleyen en büyük nedenlerden birisi de bu. Öyle ki sıcak su, saç derisini tahriş ederek saçların kurumasına, buna bağlı olarak saçların kepeklenmesine dahi yol açmaktadır. Tabi bu kuruluğa tepki olarak da vücut daha fazla yağ üretmeye ve de saçların kısa sürede yağlanmasına neden olmaktadır. Çözümü ise oldukça basit. Ilık su ile duş almaya özen göstermeniz yeterli olacaktır.

Kremli şampuanlar da saç derisine nüfus ederek saçların kısa sürede yağlanmasına neden olan unsurlar arasında yer alır. Bu nedenle saç tipinize uygun olan bir şampuanı tercih etmelisiniz.

Gün içerisinde sık sık saçlarla oynamak ya da saçları gereğinden fazla taramakta, saçların yağlanmasına neden olan eylemler arasındadır. Zira bu durum yalnızca saçlarınızın yağlanmasına neden olmakla kalmayıp, yıpranmasına dahi yol açmaktadır.

Çabuk-Yağlanan-Saçlar-İçin-Öneriler

Günlük olarak kullandığınız saç bakım ürünlerinin kullanımını olabildiğince minimalize edin. Jöle, köpük, krem içerikli saç şekillendiricileri, saçlarınızın hacmini azaltıp, saç tellerinizi ağırlaştırmakla kalmayıp, gün sonunda yağlanmış saçlarla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır.

Yağlanmış saçlarınızı, haftada bir kez duş öncesi tuz ile ovun ya da banyoda iken sirkeli su ile durulayın. Periyodik olarak uyguladığınız takdirde aradaki farkı kısa sürede göreceksiniz.

Duş sonrası saçları kurutma işlemi de oldukça hassas ve önemli bir konudur. Saçlarınızı, saç kurutma makinası ile kurutmak yerine, hiçbir metaryel kullanmadan kendiliğinden kurumaya bırakın. Böylece yalnızca yağlanma sorununu azaltmakla kalmayıp, saçlarınızdaki yıpranmanın da önüne geçmiş olursunuz.

Saçları düzleştirmek ya da şekil verebilmek için kullanılan saç maşaları da saçların yağlanmasını tetikleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Olabildiğince bu tarz saç şekillendirici aletleri kullanmamaya ya da kullanımını azaltmaya özen gösterin.

Banyo da iken, saçlarınızın kolay taranıp açılması için kullandığınız saç kreminizi, yalnızca saçlarınızın uçlarına uygulayın. Nitekim diplerden başlayarak sürdüğünüz saç kremleri saç derinize yapışarak, aşırı yağlanmaya neden olacaktır.

Orantısız ve yağlı gıdalar tüketmekte, saçların kısa sürede yağlanmasına neden olmaktadır. Bedeninizin ve güzelliğinizin önemli bir parçası olan saçlarınızı, beslenme ile bir bütün olarak düşünün ve de tükettiğiniz gıdalara hem sağlığınız hem de saçlarınız için oldukça dikkat edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 484,638
DOLAR 7,8485
EURO 9,3079
BIST 1214,29