Annemin Defteri

Tek Askılı Gelinlik Modelleri

Tek Askılı Gelinlik Modelleri

Geçmişi eski Yunan zamanına kadar giden tek omuzlu elbiseler gelinlik seçiminde de oldukça tercih ediliyor. Tek askılı ya da tek omuzlu gelinlik modeli olarak iki ayrı isme sahip bu tasarımlar omuzun sadece tek tarafında kol olmasıdır. Özellikle sağ ya da sol kolda olmasına gerek yoktur. Her iki koldan birinde yer alabilir.

Tek omuzlu gelinlikler sadece askıdan oluşmadığı gibi tek askı kısmı uzun kol, fırfır ya da kalın plili kumaş parçası ile de yaratılabilir.

İnce veya kalın kollu, dantel, güpür ya da tül kumaştan ve tüm kesimlere uygun olarak dikilebilirler. Bazı tasarımcılar tek askılı gelinlik modelini yaka modelleri arasında işlemiş olsalar bile gerçekte kol kategorisine girmektedir.

Hangi Gelin Adayları Tek Omuzlu Gelinlik Giymeli?

Tek omuzlu gelinlikleri üst bedenini ön plana çıkartmak isteyen gelin adayları giymeli. Bu gelinlik modeli ile gözler ilk olarak omuzlara gideceği için omuzlarına ya da kollarına dikkat çekmek istemiyorsan doğru yolda değilsin şimdiden söyleyeyim. O zaman uzun kollu gelinlik modelleri ya da truvakar kollu gelinlik modelleri arasından seçim yapmalısın.

Özellikle şu vücut tipindeki gelin adayları giysin demiyorum ama kilolu gelin adayları için riskli bir seçim olacağını söyleyebilirim. Bunun nedeni ise kol ve göğüs bölgelerinde oluşacak görünüm ile daha kilolu görüneceğinden kaynaklanıyor.

Peki, kime yakışır dersen hemen açıklıyorum. Özellikle ince ve uzun gelin adaylarına zarif ve asil bir görünüm verdiği için ve Helenistik bir hava verdiği için onlara çok yakıştırıyorum.

Omuzları olduğundan daha geniş göstermek için de harika bir yoldur tek omuzlu gelinlikler. O nedenle dar omuz yapısına sahip gelin adayları bu tarz gelinlik kolu ile omuzlarını daha geniş gösterebilir.

Minyon gelin adayları ise tek omuzlu gelinlik modelleri arasından detayı olmayan ve sade olanları tercih ederek boylarını dengeleyebilirler. Unutma, detaylı bir kol modeli kullanımında daha kısa görünebilirsin!

Tek Askılı Gelinlikler Hangi Kumaşlar ile Kullanılır?

Madem ki detaylı kol modellerinden bahsettim, biraz daha detay vermenin tam sırası. Tek askılı gelinlikler kumaş bakımında oldukça özgür olsa da gelinliğin bütününü bozmamak için en fazla kullanılan kumaş türleri dantel, taşlı, tül ve şifon kumaştır.

Bu noktada nasıl bir gelin olmaya karar verdiğin çok önemli. Gösterişli bir gelin mi, sade bir gelin mı olmayı planlıyorsun?

Tek Omuzlu Dantel Gelinlik Modeli

Zarafet ve asaleti aynı anda taşıyan tek kumaş türü dantellerdir. Tek omuzlu dantel gelinlik modelleri de özellikle otel düğünleri ya da kulüp ve davet alanlarında yapılacak düğünler için doğru bir seçim olacaktır. Aşağıdaki San Patrick tasarımınaait gelinlik modelinin göğüs kesimi toparlayıcı olduğu için, askısı ince de olsa büyük göğüslü gelin adaylarına öneriyorum.

Tek Omuzlu Taşlı Gelinlik Modeli

Taşlı gelinlik modellerini tüm kumaşı ya sadece üst bedeni taş işlemeli ile sadece omuz bölgesi taş işlemeli olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Özellikle tarihi düğün mekanları ya da gösterişli otel düğünleri için üst bedeni taşlı olan tek omuzlu gelinlik modelini öneriyorum. Üst bedeni çok ağır taşlardan oluşuyorsa omuz detayını tül veya organze kumaştan tasarlatarak tasarımı yumuşatabilirsin.

Daha minimal bir gelinlik düşünüyorsan ipek şantuk gibi akışkan bir kumaştan tasarlanan gelinliğini omuz detayına işlenen ince taşlarla hareketlendirebilirsin. Böylece kır düğünleri için bile tercih edebileceğin bir modele dönüşebilir.

Tek Omuzlu Tüllü Gelinlik Modeli

Kır düğünü mekanında yapılan düğünlere tek omuzlu modellerden en fazla tüllü gelinlikleri yakıştırıyorum. Özellikle dantel kumaştan tasarlanmış üst bedenin üzerine geçirilen tül ile romantik bir hava da yakalayabilirsin.

Tek Omuzlu Uzun Kol Gelinlik Modeli

Tek omuzlu gelinliklerin sadece omuzda biten modelleri yok. Kumaşın yırtmaçlı bir şekilde devam etmesiyle uzun kol görünümü de yaratılan modelleri de vardır. Bu model gelinliğine fazladan hareket katacağı için sade gelinlik modellerinde daha şık duracaktır.

Tek Omuzlu Farklı Gelinlik Modeli

Tek omuzlu gelinlik modelinden en farklı olanları tek omuzlu olmasına rağmen diğer kolun neredeyse dirseğine kadar uzanan kol tipi ve tek omuz kolu tarafında yer alan diğer bir kol detayı ile tasarlanmış gelinlik modelleri de vardır. Bu tarz tek omuzlu gelinlik modelleri daha detaylı olduğu için mücevher tercihinde daha hafif takılar tercih etmelisin.

Tek Omuzlu Gelinliklere Göre Mücevher

Ne yazık ki mücevher seçiminde özgür olamayacağın bir kol tipindesin. Çünkü tek askılı gelinliklerde ilk dikkat çekmen gereken bölgen omuzların ve kesinlikle o bölgeyi sönükleştirmemelisin. O yüzden kolye mücevher seçiminde yer almamalı. Onun yerine küpe ya da bileklik takabilirsin. Hatta 2016 İlkbahar-Yaz sezonunun trendi olan omuza kadar uzanan avize küpeleri özgürce seçebilirsin.

Küçük ve zarif bir küpe takmayı tercih ediyorsan ise saç aksesuarlarından yardım alabilirsin. Gösterişli bir mekansa minik küpene aynı taş cinsinden taç eşlik edebilir.

Tek Askılı Gelinliklere Göre Saç Modelleri

Tek omuzlu gelinliğinin yaka detayı arka planda kalmasını istenmiyorsan saç modelini atkuyruğu ya da topuz modellerinden birini yaptırmanı öneriyorum. Bunun yanında hatta dağınık topuz modelleri de adeta tek askılı gelinlik modelleriiçin icat edildi diyebilirim.

Romantik bir hava yakalamak istersen ve omuzunda çok fazla dikkat istemezsen saçlarını bukleler halinde açık olan omuza düşürebilirsin. Fakat dikkat etmen gereken en önemli unsur saç modelini gelinlik kesimine göre yaptırmış olman.

Tek Omuzlu Gelinliklere Göre Kesim Modelleri

Gelinlik kesimleri vücut tipine göre değişiklik gösteriyor ve sen gelinliğini vücut tipine göre seçmen gerektiğini artık biliyorsun. Vücut tipine uyan modellerden tek askılı gelinlik seçebilirsin. Eğer önerimi istersen tek omuzlu gelinlik modellerine en fazla düz kesim gelinlik modellerini yakıştırdığımı özellikle belirtmek isterim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 499,951
DOLAR 8,2818
EURO 9,7367
BIST 1126,99