Annemin Defteri

Takı ve Pırlanta Bakımı

Takı ve Pırlanta Bakımı

Takılar hayatımızda çok özel bir yer kaplamaktadırş. Nerdeyse her tür giyisi ile birlikte takı kullanılmaktadır. Takılar evrenseldir. Özellikle mücevher olarak kullanılan takıların en değerli taşları pırlantadır. Pırlantaların bakımı üzerine yazımız aşağıda yer almaktadır.

pirlanta-bakimi

Sevilen modelleriyle kişinin kıyafetini bütünlerken aynı zamanda aksesuar olarak; yaşam tarzını, zevkini maddi ve manevi anlamda zenginliğini vurgulayan… Ne kadar çok seçenek var takı olarak anılan, kullanılan: Kolye, küpe, yüzük, bilezik, bileklik, gerdanlık, broş, kravat iğnesi, rozet, hızma, halhal gibi çeşitli takılardır.

Bugün Türkiye ve dünya takı sektöründe tasarım ve satış alanında İtalya’dan sonra ikinci sırada. Sosyal yaşamda vazgeçilmez olacak yerini alan ve mücevher, beşikten mezara yaşam serüveninde Türk insanına mutlu günlerinde eşlik ediyor. Bebeğin dünyaya gelişi, sünnet, söz kesme, nişan, nikah, doğum günleri ve hatırlanması gereken tüm özel günlerde hep sizinle beraber…

Mücevher ve Takıların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Takılar kullanılmadığı süre içerisinde, mümkün olduğu kadar kutularda muhafaza edilmeli. Doğrudan baskı kullanılmamalı, sert cisimlerle sürtünmemeli, asitli ortamlardan özellikle ter ve deodorantlardan uzak tutulmalı, su ve temizlik malzemeleriyle birebir teması engellenerek deformasyona uğratılmamalıdır. Belirli bir kullanım süresi sonunda takılar matlaşır, aşırı kullanıldığında ise çizilir, deformasyona uğrarlar.

Matlaşan ve leke yapan takıları sıcak su içine bir miktar sıvı deterjan ekleyerek eski bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Böylece üzerindeki toz ve lekeler kaybolur. Bu şekilde giderilmeyen lekeler ve çizikler içinse takı alındığı firmaya veya herhangi bir kuyumcuya götürülerek ultra sonik yıkama makinelerinde temizletilmeli ya da polisaj makineleri ile cila yaptırılmalıdır.

Mücevher bakımında dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise elmas taşlı takıların kesinlikle su ve başka bir sıvı maddeyle teması sağlanmamalıdır. Bu durum elmas işçiliğinde yapılan poyanın bozulmasını sağlar ve taşın görüntüsünü bozar. Ayrıca beyaz altın kullanılan mücevher takılarda, yaklaşık yılda bir kez kuyumcunuza götürerek rodaj yaptırırsanız, takınız ilk aldığınız zamanki parlaklığına dönüşür.

Pırlanta takılar için genel bakım ipuçları

1. Kaba işleri yaparken pırlanta takı kullanmayın

Kaba el işlerinde, temizlik yaparken veya spor salonuna gideceğiniz zaman yüzüğünüzü çıkartın. Pırlanta ne kadar dayanıklı olursa olsun, sert bir darbe ile zarar görebilir. Yüzeydeki çizilmeler parlaklığını ve ışıltısını azaltmakla kalmaz, takının değerini de düşürür.

2. Pırlantanızı kullanmadığınız zamanlarda dikkatli bir şekilde saklayın

Pırlantaların üzerinde oluşabilecek çizikleri önlemek için, diğer takılardan ayrı bir yerde, koruyucu bir kese ya da ayrı bölmelere sahip bir kutu içerisinde muhafaza edin. Düzenli aralıklarla pırlantalarınızın kontrolünü yapın. Yuvalardaki gevşeme ve hasarlar, bu değerli taşın düşmesine neden olabilir.

3. Düzenli temizlik ve bakım yapın

Kremler, cilt yağları, saç spreyi, ev kimyasalları ve diğer maddelere maruz kalma sonucunda biriken kirler pırlantalarınızın parlaklık ve ışıltısını yitirmesine yol açabilir. Temizlik için eski ve yumuşak kıllı bir dış fırçası kullanın. Birkaç damla cam temizleyiciyi sıcak su ile karıştırıp, solüsyon hazırlayın. Diş fırçası ile nazik hareketler uygulayarak yağ ve kirleri temizleyin. Su ile duruladıktan sonra, tüy bırakmayan yumuşak bir bezle silin. Gözlük temizleme mendillerini pırlanta temizliğinde de kullanabilirsiniz.

4. Zararlı temizleyicilerden uzak durun

Pırlantanın, klor içerikli, ağartıcı maddeler ile temas etmesine izin vermeyin. Özellikle temizlik yaparken pırlanta yüzüğünüzü çıkarın. Bu hem yüzeyine hem de rengine zarar verir.

5. Profesyonel bakım yaptırın

Yılda en az bir defa pırlantanızı kuyumcuya götürün. Tüm özeninize rağmen takılarınız deforme olabilir ve zaman içerisinde profesyonel yardım almanız gerekebilir. Yüzük yuvası ve dişleri zamanla gevşeyebilir. Profesyonel bakım ile yüzüğünüzü daha sağlam hale getirmekle kalmaz aynı zamanda daha yoğun bir parlaklık elde edersiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 498,427
DOLAR 8,29
EURO 9,6939
BIST 1126,99