Annemin Defteri

Stor Perde

Stor Perde

Stor perde bir alüminyum boru üzerine kumaşın yaylı veya zincirli bir mekanizmayla rulo şeklinde sarılmasıyla çalışan bir sistemdir. Kumaşın gergin durmasını sağlamak amacıyla etek kısmında bir lama profili yer alır. Kumaş çeşitlerine göre kumaş eni 200 cm,240 cm veya 300 cm olabilmektedir. Stor perdeler çok sayıda doku, desen ve renk seçeneğine sahiptir. Bu kumaşların eteklerine farklı kesimler uygulanabilir. İsteğe göre sutaşı ve işlemeli etek modelleri de dikilebilir.

Desenli Stor Perde

Koton ve polyester kumaşlar her alanda kullanılırken black-out kumaşlar genellikle iş yerlerinin toplantı salonları ve evlerin yatak odalarında tercih edilen kumaşlar dır. Bu kumaşın arkası PVC malzemeyle kaplıdır. ışığa karşı sıfır geçirgenliğe sahiptir. Güneşten etkilenmezler. Blackout perdeler kendi aralarında da marka ve kalite sınıflarına ayrılırlar. Blackout stor perde kumaşı seçerken kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Stor perdelerin uygulamaları tavana, duvara ya da doğrama üzerine montajı yapılabilir.Montaj yapılacak zemine dikkat edilmelidir.Eğer alçı pan ise kesinlikle alçının iç kısmına saç profil veya benzeri malzemeler yatayına konstrüksiyon yapılması gerekir. Hareketli veya eğimli camlarda kenar klavuz olarak çelik tel veya paslanmaz çubukla sisteme montajı yapılabilir.

Stor perdelerde montaj üst profili kullanılarak uygulamanın yapılacağı zemindeki bozukluklar aşılabilir. Yan yana gelen iki perdede orta ayak kullanılarak iki kumaş arasındaki boşluk azaltılır.Bu boşluk 1 cm ye kadar düşürülebilir. Perdenin sağ ve sol kenarında kumaşın mekanizmadan 3 cm küçük olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Stor perde kumaşları ham kumaş değildir. Sertleştirici ve kırılganlığı önleyici özel apre fırınlı makinelerde sıvama apresi verilerek kumaşın sertleşmesi sağlanır.Sertleşen kumaş stor perde kumaşı haline gelir.Bu işlemin yapılmasındaki amaç mekanizma borusuna stor kumaşının rulo şeklinde sarılırken sağa sola kaymasını önler.Bu nedenle kumaşın kenarlarındaki kırılmanın ve tiftiklenmenin önüne geçilir. Apre işleminde kumaş üzerine, pvc akrilik ,alev almazlık ,anti-bakteriyel özellik ve parlak sim gidi maddeler kaplanır.

Mutfak Stor Perde

Temizlik

Stor perdeler kalem, çay, kahve gibi lekelenmeler olmadığı sürece, kirlenmez. Sık kullanılmayan perdenizin tozunu nemli bir bez yardımı ile veya süpürgenizle (düşük güçteyken) alabilirsiniz. Tercih ettiğiniz ürünün pamuk oranına bağlı olarak, hafif mutfak deterjanı kullanarak hafif gıda lekelerini temizleyebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 477,208
DOLAR 7,8449
EURO 9,2121
BIST 1123,25