Annemin Defteri

Sağlıklı Bebek Büyümesi

Sağlıklı Bebek Büyümesi

BOY – KİLO – BAŞ ÇEVRESİ ÖLÇÜMÜ

Çocukları erişkinlerden ayıran en önemli özellik, sürekli bir büyüme ve gelişme süreci içinde olmasıdır. Büyüme, vücut kitlesinin artması anlamına gelirken, gelişme biyolojik işlevlerin kazanılmasını ifade eder. Rutin kontrollerin bir amacı da bebeğin yaşına uygun büyüme ve gelişme gösterip göstermediğinin saptanmasıdır. Bu amaçla hazırlanmış büyüme eğrileri, bebeğinizin gelişimini izlemek için yararlıdır.

Bu gelişim çizelgesinden bebeğinizin olması gereken boy ve kiloda olup olmadığını takip edebilirsiniz. p50 yani 50 persentil ideal olan boy ve kilo ölçüleridir. Eğer bebeğiniz bunun altındaysa yani p10-p50 aralığındaysa gelişimi biraz geride, p50-p90 aralığındaysa biraz ileridedir. Fakat unutmayın ki p10-p90 aralığı normal sayılan bir aralıktır. p10dan küçük ve p90dan büyük değerler ise doktorunuza gitmenizde yarar var. Bu sadece basit bir beslenme problemiyle veya genetik nedenli olabileceği gibi, bazı hastalıkların da belirtisi olabilir.
Sağlıklı Bebek Büyümesi

Baş çevresini nasıl ölçeceğim?

Ölçüm, bebek yan yatar pozisyonda iken kulakların hemen üstünden esnemeyen mezura yardımıyla kafanın bir tam tur sarılmasıyla ölçülmektedir. Ölçüm yaparken mezura düzleminin bozulmamasına, kulakların üzerinden geçilmemesine ve mezuranın sağlam olmasına dikkat edilmelidir.

Tabloyu nasıl okuyacağım?

  • Bebeğinizin cinsiyetine göre hangi tabloyu okumanız gerektiğini seçin ve en soldaki sütundan yaşını bulun.
  • Daha sonra aynı satırda sağa doğru hareket ederek, bebeğinizin ölçüsüne en yakın persentil değeri bulun.
  • Örneğin; 6 aylık oğlunuz 68cm uzunluğundaysa ve 68cm de tablodaki değerlerden en çok 67,5’a yakın olduğundan, oğlunuz boyda  75 persentilde demektir.

Sağlıklı Bebek Büyümesi

Sağlıklı Bebek Büyümesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 483,447
DOLAR 7,867
EURO 9,3108
BIST 1210,41