Annemin Defteri

Pudra

Pudra

Pudra

Pudra, cildi pürüzsüz gösterme, kırışıkları ve ciltteki kusurları gizleme, teni matlaştırma, makyajı yüze sabitleme amacıyla yüze sürülen hoş kokulu, toz makyaj ürünüdür.

Pudranın makyajı sabitlemek ve matlaştırmak amaçlı kullanılır(Pudra sürüldüğü alanda pürüzsüz bir cilt oluşturur, parlaklığı alır, makyajın uzun süre dayanmasına yardımcı olur.)

Pudra, cilde sürülen nemlendirici, kapatıcı ve fondötenin, ciltteki kalıcılığını artırır. Pudra kullandığınızda makyajınızı sürekli tazelemek zorunda kalmazsınız. Cilt tipiniz yağlıysa, pudra kullanımıyla cildin parlak görünmesini engelleyebilirsiniz.

Pudra nasıl kullanılır?

Öncelikle cildimize yakın renkte bir pudra satın almakla işe koyulmalıdır. Pudra cilde tek başına sürülecekse, önce cilde nemlendirici sürüp cilt nemlendirilmelidir. Fakat pudra, fondöten üzerine uygulanacaksa pudranın son derece hafif şekilde sürülmesine dikkat edilmelidir.

Toz pudra nasıl sürülür?

Toz pudra cilde sünger ile uygulanır. Fondöten sürüldükten sonra pudra kullanılacaksa önce yanaklara ve T bölgesine olmak üzere tüm yüze ve boyun bölgesine uygulanır.

Kompakt pudra nasıl sürülür?

Kompakt pudra, pudra fırçası ile sürülebilir. Bunun için pudra fırçası kompakt fırçaya batırılır, fırçanın üzerindeki fazlalıkları gidermek için fırça sallanır. Ardından, çok hızlı hareketlerle, fondöten uygulamış olduğunuz yüzünüzde, sağa sola, yukarı aşağı dağıtma işlemi gerçekleştirilir.

Pudra çeşitleri nelerdir?

Profesyonel Makyaj Eğitmeni Jülide Sökmenoğlu, şu bilgiyi vermektedir: (Günümüzde kozmetik piyasasında iki çeşit pudra satıştadır; toz pudra ve kompakt pudra (sıkıştırılmış pudra). Toz pudralar talk pudrası gibidir. Sıkıştırılmış pudralar ise daha yoğun renkli ve daha katıdır. Sıkıştırılmış pudra fondöten yerine de kullanılabilir.

Sıkıştırılmış pudralar daha kapatıcı özellikte, fondötenin yerine kullanılabilen, renk skalası oldukça geniş, basınç altında sıkıştırılmış ya da fırınlanmış ürünlerdir. Toz pudralar ise daha çok ten makyajını sabitlemek amaçlı kullanılan, parlama önleyici ve sıkıştırılmış pudralara göre daha hafif kozmetik ürünlerdir.)

Pudra sürmenin püf noktaları

  • Pudrayı yüzünüzdeki alın bölgesine sürüp, sizin için doğru pudra rengini belirleyebilirsiniz. Pudra seçerken ten renginize uygun pudra seçiminde zorlanıyorsanız, şeffaf pudra sizin için iyi bir alternatif olabilir.
  • Kuru cilde sahipseniz, pudranın homojen dağılmasında sorun yaşamamak ve ciltte topak topak görünümünü engellemek için önce cildinize nemlendirici uygulayıp ardından pudranızı sürün.
  • Yağlı cilde sahip olanlar ise kompakt pudrayı rahatlıkla kullanabilirler.
  • Pudrayı cilde uygularken maske gibi bir görünüme neden olmamak çok önemlidir. Bunun için pudrayı az miktarda kullanmalı, cildin her bölgesine ve ince bir kat şeklinde sürmelidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 494,891
DOLAR 8,0783
EURO 9,5544
BIST 1144,45