Annemin Defteri

Pahalı Bir Kıyafet Satın Almadan Önce Kendinize Sormalısınız ?

Pahalı Bir Kıyafet Satın Almadan Önce Kendinize Sormalısınız ?

Bu kadar güzel çanta, ayakkabı ve giysi arasından seçim yaparken doğru olanları satın almanız için pahalı bir şeyi satın almadan önce kendinize sormanız gereken  sorular

Bende zaten böyle bir kıyafet var mı?

Cevabınız hayır ise ikinci soruya devam edin.

Eğer cevabınız evet ise:

Söz konusu kıyafetin muhteşem siyah bir gece elbisesi olduğunu varsayalım.

Benzerinin daha ucuzundan ve sık sık giydiğiniz milyonlarca siyah elbiseniz mi var? Eğer öyleyse, var olanlardan kurtulmak istemediğiniz takdirde yeni bir tanesini daha almak için büyük paralar harcamayın. Neden? Çünkü şu bilinen bir gerçektir ki; ne kadar çok varsa o kadar az giyilir.

Ben aslında alışverişi mi seviyorum? Yoksa bir alışveriş bağımlısı mıyım?

Bu önemli bir soru. Sizi muhtemelen ihtiyacınız olmayan ve sonradan pişmanlık duyduğunuz şeyler için sık sık alışveriş yapmakla suçlamayacağız. Ama aynı suçluluk duygularına yol açacak kıyafetlere para harcamaya gelince bir daha düşünün.

Örneğin: Eğer bu gerçekten pahalı bir çanta alıyorsanız, gelecek birkaç yıl boyunca -ucuz ya da pahalı- başka bir çanta almayacağınızın sözünü verebiliyor musunuz? Birisi yeni bir araba veya yeni bir ev satın aldığında, bir kaç ay sonra daha ucuz da olsa yeni ev ve araba satın almaz, değil mi? Eğer çok çeşitli çantalarınızın olmasını istiyorsanız, belki de çok pahalı bir çanta almak doğru seçim değildir.

Bunu satın almak ileride başımı ağrıtacak mı?

Anlamı: Bu ay o pahalı botları almanız, telefon faturanızı veya kredi ödemelerinizi ödemenizi engelleyecek mi? Eğer öyleyse, o botları almaktan şimdilik vazgeçip her ay biraz para biriktirerek sonunda suçluluk duygusu olmadan onları satın almanız daha iyi bir yol olacaktır.

Eğer etiketi çıkarılsa, yine de hoşuma gider miydi?

Çoğu marka şey güzeldir, ama bir şeyi zevkinize uyduğu için değil de sırf markası için satın alıyorsanız, bu biraz saçma değil mi?

Eğer Instagram olmasaydı, bunu yine de almak ister miydim?

O Balenciaga çantayı gerçekten sevdiğiniz için mi satın oluyorsunuz, yoksa diğer insanlar sizin ona sahip olduğunuzu bilsin diye mi?

Eğer o tasarım ayakkabıları satın alırsanız, fotoğrafını sosyal medyaya göndermeseniz de gerçekten keyif alarak giyecek misiniz? Eğer cevabınız hayır ise; satın alma kararınızı bir daha gözden geçirmeniz iyi olabilir.

Düşünmeden, anlık bir dürtüyle mi satın alıyorum?

Sosyal medya gibi, günümüzün dünyası da promosyonlar, şok indirimler ve fırsatlarla dolup taşıyor. Bu durum, eğer belirli bir şeyi satın almak için alışverişe çıktıysanız iyi şey. Ama öylesine dolaşıyorsanız veya aklınızda bir şey satın almak yokken sabah uyandığınızda e-postanıza gelen reklam e-postasındaki 500 TL’lik bluzun %20 indirime girdiği ilanını gördünüz diye satın alma dürtüsü oluşması tehlikeli olabilir.

Bunu gerçekten sık kullanacak mıyım?

Kendimizi sadece özel günlerde giyilebilecek kıyafetlerle şımartmanın kötü bir yanı yok. Ama gerçekten pahalı bir şey satın alırken, özellikle de kıyafet günlük yaşam tarzınıza uygun değilse, fiyatı kıyafeti giyme sıklığı ihtimalinize göre değerlendirmek iyi bir fikir olur.

Eğer işe asla topuklu ayakkabılarla gitmeyen bir anaokulu öğretmeniyseniz, Şu anda Manolo Blahniks için 1200 TL ödemek istemeyebilirsiniz. Veya muhafazakar bir firmada avukat mısınız? Muhtemelen o cesur kıyafeti pek eskitemeyeceksiniz. Neden sadece dolabınızda öylece duracak bir kıyafet için dolu para harcayasınız?

Bunu sırf takip ettiğim moda blogger’ında aynısından var diye mi satın alıyorum?

Herhangi bir moda blog’u bağımlısı, bir kıyafetin sadece meşhur bir blogger giydi diye nasıl moda olduğunu iyi bilir. Bir kıyafeti sırf favori moda blogger’ınız giydi diye aynısına para savurmak harika bir neden değil.

Unutmayın: Çoğu büyük moda blogger’ı bizim gibi satın almaz, onlara tasarımcı kıyafetleri ücretsiz gönderilir.

Bunu daha ucuza satın alabilir miyim?

Pahalı herhangi bir şeyi satın almadan önce fiyat araştırması yapmak işe yarar. İstediğiniz tarzdaki ürünü satan mağazaları, butikleri ve online alışveriş sitelerini dolaşın.

Bu kıyafet/ayakkabı/çanta vb sadece bir sezonluk bir heves mi?

Tabi ki her kıyafetinizin her sezon giyilebilecek bir “klasik” olması gerekmiyor. (Bunun nesi eğlenceli olur ki?)

Hakikaten sadece o sene ve o dönem moda olduğu için giyilebileceği bariz olan bir şeye tonlarca para vermek mantıksız olmaz mı?

Sezon bittiğinde ve modası geçtiğinde, o kadar parayı gerçekten bayıldığınız bir kıyafete harcamak yerine çok beğenmediğiniz halde sırf o sezon moda diye o kıyafete harcadığınızı fark edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 487,018
DOLAR 7,9792
EURO 9,4554
BIST 1190,63