Annemin Defteri

Mutfak Dolapları

Mutfak Dolapları

Mutfak dolabı yaptırırken

-Öncelikle vermeniz gereken karar dolaplarınızın ve mutfak tezgâhınızın yapımında hangi malzemenin kullanılacağıdır. Dolapların ana gövdelerinde ve kapak kısımlarında farklı malzemeler kullanılabilir gövdede kullanılabilecek en kaliteli malzeme MDF malzemesidir.

-Mutfak dolabını yaptırmadan önce ankastre gibi dolabın içine gömülmesi gereken eşyaları listeleyin ve planı ona göre yapın.

-Maliyet bakımından mutfak yüksek bir ihtiyaçtır. Bu nedenle seçerken, geri dönülmesi zor bir karar olduğunu unutmayın.

-Ucuz mutfak dolabı yerine, bütçenizin izin verdiği en kaliteli mutfak dolabını hedeflemelisiniz.

-Mutfak dolabını projelendirirken, buzdolabı kapağının açılış yönünü de göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde, buzdolabı kapağının açılış yönünü değiştirmek zorunda kalırsınız.

-Mutfak dolabında çekmece ve kapakların kapanış hızı oldukça önemlidir. Frenleme sistemi olan menteşeleri tercih edebilirsiniz.

-Mutfak dolabında dikkat çeken özellik kapaklarıdır. Bu nedenle dolabın içinden çok dış görselliğine önem vermeli ve kendi zevkinize uygun seçmelisiniz.

-Yeni bir mutfak dolabı mutfak da, yeni bir su tesisatı ve elektrik tesisatı demektir. Mutfak dolabı yaptırmadan önce dolabın projesine göre, yeni bir elektrik ve su tesisatı mutfağa döşetmeniz gerekir.

-Son olarak mutfak dolabı seçerken renkleri göz önünde bulundurmalısınız. Açık renkli dolaplar, leke bakımından sıkıntılı olabilir.

Mutfak dolapları sık değiştirilebilen, portatif ürünler değildir. Yenilenmesi zaman ve bütçe gerektirir. Bu nedenle satın alım yaparken, mutfak dolaplarınızın malzemesini özenle seçmelisiniz. Gelin hızlıca en sık kullanılan mutfak dolabı malzemelerine göz atalım…

MDF Mutfak Dolapları

Yumuşak ve sert ağaç gövdesi olan ve MDF adı verilen malzemeyle hazırlanan bu mutfak dolapları; kolay işlenebilirliği, dayanıklı ve kullanışlı olması nedeniyle tercih edilirler. Yüksek sıcaklıkta sertleşmekte olan sentetik reçine yapıştırıcısı kimyasallar ile preslenen odun liflerinden üretilen ahşap gövdenin üzerine farklı teknolojik yöntemlerle su geçirmez ve yanmaz özellikli kaplamlamaların yapılmasıyla MDF plakalar oluşturulur. Kolay temizlenebilir ve az maliyetli bu dolaplar listenizde ilk sırada yer almaya aday.

Sunta Mutfak Dolapları

Her ne kadar ismi nedeniyle güven vermiyor gibi dursa da sunta mutfak dolapları da mutfak dekorasyonunda sıklıkla tercih edilir. Maliyeti diğer modellere göre çok daha düşük olan bu dolap modelleri, ağaç imalat yöntemlerinden artan, vasıfsız ve küçük boyutlardaki odun parçacıklarının sıkıştırılalarak bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Tıpkı MDF imalatında olduğu gibi, sunta üzerine dekoratif kaplama uygulanması ile görsel açıdan zenginleştirilebilen bu malzemenin ilk bakışta sunta mı yoksa MDF mi olduğunu anlamak zordur. Temizliği kolay olsa da bakımı ve korunması zordur, çabuk yıpranabilirler.

Laminat Mutfak Dolapları

Laminat mutfak dolapları, MDF veya sunta levha üzerine laminat malzemenin sıcak pres ile sıkıştırılması ile hazırlanan daha sağlam ve şık mutfak dolap modelleridir. Hem hijyenik olması hem de ısıya, darbelere ve neme karşı dayanıklı olması nedeniyle sıklıkla tercih edilirler. Fiyat aralığı bakımından çok yukarıda değildirler. Daha yaratıcı modeller tercih ettiğinizde laminat kapak mutfak dolaplarını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 481,486
DOLAR 7,8222
EURO 9,2749
BIST 1211,51