Annemin Defteri

Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Dekorasyonunun temel taşlarından biri mobilyadır. Evinizin tarzını belirlerken de mobilya seçimi çok önemlidir. Bu yüzden evinizde bir tarz oluşturmak istiyorsanız öncelikle başlamanız gereken şey mobilya seçimidir.

Mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar

  1. Mobilyaların kalitesi: Sağlam olmayan ucuz mobilyalara yatırım yapmak size daha pahalıya mal olacaktır.
  2. Koltuklarınızın rahatlığı önemlidir: Mobilyanın sizin tarzınızı yansıtmasının yanı sıra rahatlığı da çok önemlidir.
  3. Mobilyaların rengi odanın aydınlığını etkilemesin: Mobilyalar odanın havasını boğmamalı, ferah bir ortama zemin hazırlamalı.
  4. Dolaplarınızın kapakları sağlam olmalı: Bir süre sonra kapanmayan ve bozulan kapaklarla uğraşmak istemezsiniz.
  5. Odanızda büyük bir kalabalıktan ziyade şık bir görünüm oluşturmalı.
  6. Kolay eskimemeli, yanmamalı ve elbette pratik olarak temizlenebilmeli.

Mobilyada en dayanıklı ağaç hangisi?

Mobilyada ahşap tercihini, fırınlanmış gürgen, karaağaç, meşe, huş, ceviz ve teak ağaçlarından seçenlerin, bu ağaçların dayanıklı ve sağlam yapıları sayesinde, uzun yıllar mobilyalarını kullanabileceğini dile getiriyor. Mobilya kumaşlarının kullanışlı olması için EkoTeks ve TSE EN standartlarına uygun ürünlerin tercih edilmesi tüketicinin hayatını kolaylaştırırken, kalitesi ile de uzun süre kullanılmasını sağlıyor.

Markalı mobilya kullanmanın avantajları nelerdir?

Markalı mobilya firmaları; belirli sistemler, standartlar, sosyal sorumluluklar ve kalite standartları çerçevesinde çalışmalar gerçekleştirdiği için, tüketicinin güvenle kullanması sağlıyor. Satış sonrası servis hizmetleri ise kullanım süresince müşteride oluşturduğu güven sayesinde tercih sebepleri arasında yer alıyor. Öte yandan markalı mobilyanın sunduğu fiyat-kalite ilişkisi kullanıcı tarafından güven algısı yaratıyor.

Ahşap mobilyalarınızı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

*Dolap kapakları iyi kapanmalı.
*Çekmeceler kolay sürülebilmeli.
*Çekmece içleri temiz olmalı; (kıymık, budak vb. içermemeli.)
*Uzun olan raflarda orta destek bulunmalı.
*Sürgülü kapılar ve dolaplar gıcırdamamalı ve kolayca sürülebilmeli.
*Uzun kapılar sağlam menteşelerle iyice desteklenmeli.
*Mobilyanın konstrüksiyonu sağlam ve güvenli olmalı.
İç yüzey köşeleri pürüzlü olmamalı.
*Masa ayakları yere tam basmalı ve birbirleriyle tam uyumlu olmalı.

Tarz Belirleyin

Evinizde yeni baştan bir tasarım yapacaksanız öncelikle hangi tarzı benimsediğinizi bilmelisiniz. Retro, Modern, Country, Rustik vb. tarzlardan hangisini evinize uygun belirlediyseniz mobilya seçiminizi ona göre yapmalısınız. Eğer evinizin genel planında önceden bir tarz hakimse ve bu tarza uygun mobilya seçmenizde fayda var.

mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili görsel sonucu

Hangi Tarza Hangi Mobilya

Country Tarz: Açık renk mobilyaların hakim olduğu ve ferah bir dekorasyon tarzıdır. Eskitilmiş ve açık renkte mobilyalar seçmeniz size uygun olacaktır. Eski zamanların kır evleri bu tarza ilham verir. Önceliğiniz gösterişten kaçınmaktır.

İskandinav Tarz: Modern ve genelde açık renkte olan bu tarzda az eşya vardır. Duvarda ve zeminde açık renkler kullanılır. Bu tasarımda mobilyaların büyük bir bölümü beyaz ya da gridir. Mobilyalar modern tarzda seçilmelidir.

Retro: Daha klasik mobilyaların, dolapların, ahşapların kullanıldığı bu türde oda genelde kahverengi renge bürünür. Ahşap mobilya seçimi bu tarza uygundur. Genelde klasik mobilyalar tercih edilir.

Modern: Az eşyalı ve kullanışlı bir tarzdır. Genelde beyaz ve siyah renk hakimdir, Modern tipte mobilyalar kullanılarak bir karşıtlık oluşturulur.

Rustik: Beyaz ve gösterişli mobilyalar seçilmelidir. Tekli koltuklar pek tercih edilmez. Geniş ve büyük mobilyalar seçilir, yemek masası da gösterişlidir.

Luxury: Büyük avizeler ve ışıltılı eşyalar kullanmalısınız. Koltuklarınızı geniş tercih edebilirsiniz.

Pop & Color: Renkli ve hafif mobilyalar bu tarzın tercihidir. Duvarlarda ve aksesuarlarda pastel renkler kullanılır. Bu tasarımda koyu renklere yer yoktur.

Vintage: 1960 ve 1970 modasının esintileri olan mobilyalar ve aksesuarlar bu tarzın tercihidir. Modern tasarım kullanılmaz.

Yeni evlenecek çiftlere mobilya tavsiyeleri

Yeni evlenecek çifteler

Ergonomik, kaliteli, insan ve çevre dostu malzemelerle üretilmiş mobilyalar tercih edilebilir.

Oturacakları ev ölçüleri göz önüne alınmalıdır. Kullanım amacına uygun mobilyanın alınması ve güvenilir firmaların tercih edilmesi önemlidir.

Az sayıda modülü olan, işlevsel mobilyalar alınması ve demonte ürünler tercih edilmelidir. Mobilyada kullanılan malzemelere göre, sağlığa zararlı olabilecek kimyasalların kullanılmadığı ürünlerin sorgulanıp alınması önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 498,427
DOLAR 8,29
EURO 9,6939
BIST 1126,99