Annemin Defteri

Manikür pedikür yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Manikür pedikür yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Manikür pedikür yaptıranlar dikkat!

El ve ayaklar insanların dış ortamla ilişki kurmasını sağlayan, vücudun çok önemli parçalarıdır. Günümüzde artan oranlarda kadın ve erkek, daha bakımlı görünen tırnaklara kavuşmak için güzellik merkezlerine gitmekte ve farklı tırnak bakım ürünleri kullanmaktadır.
Ancak manikür- pedikür işlemlerinde sağlıksız ortamlarda ve ortak kullanılan aletler pek çok hastalığa davetiye çıkarır…
Manikür ve pedikür aletleri ortak kullanılmamalı
Tırnak bakımı temizliğin de önemli bir parçasıdır. Sağlıklı ve güzel tırnaklara kavuşmak, doğru koşullarda yapılan manikür ve pedikürle mümkündür. Ancak aletlerinin ortak kullanımı, sağlık açısından uygun değildir.
Diş fırçası ne kadar kişiye özel bir bakım aracı ise manikür-pedikür setleri de kişiye özel olmalıdır.
Kadın- erkek herkesin kuaförüne giderken kendi bakım setini kullanmasını ya da tek kullanımlık aletleri tercih etmesini öneriyorum.
Ayrıca manikür-pedikürün steril ortamlarda ve bu konunun uzmanı olan kişilere yaptırılması gerekir. Sağlıksız koşullarda yapılan manikür-pedikür, tırnak mantarından hepatit B’ye kadar pek çok hastalığa neden olabilir!
Ortak kullanılan manikür ve pedikür aletleri; bakteriyel, viral enfeksiyonlar ve mantar için risk taşır. Başkasının el ve ayaklarının bakımında kullanılan aletler, kesik ve sıyrıklardan bakterilerin geçmesi yoluyla, hepatit B başta olmak üzere kan dolaşımı ile geçen pek çok hastalığa neden olabilir.
Sterilize edilmemiş manikür-pedikür aletlerinden en sık bulaşan hastalık tırnak mantarıdır.
Tırnak mantarı, tedavisi hem çok uzun süren, hem de kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyebilecek bir şikayettir.
Tek kullanımlık manikür setleri ya da kişiye özel aletler kullanılmalıdır…
Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, kuaför salonlarının yüzde 98’inde sterilizasyon cihazlarının bulunduğu belirtilmiştir.
Ancak kullanılan sterilizatörler yakından incelendiğinde bunların güvenilir, bilimsel ve etkin yöntemler olmadığı tespit edilmiştir.
Dolayısıyla bu merkezlerde güvenli sterilizasyon mümkün değildir.
Bu nedenle tek kullanımlık aletler ya da kişinin kendi manikür seti tercih edilmelidir.
Manikür ve pedikürün yasaklanması makyajı yasaklamak gibi bir durumdur; bakım ve sağlık sözkonusu olduğu için doğru koşullarda yapılmak kaydıyla manikür ve pedikürü mutlaka öneriyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 483,447
DOLAR 7,867
EURO 9,3108
BIST 1210,41