Annemin Defteri

Kozmetik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kozmetik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her gün cilt bakımımız için çeşitli ürünler kullanıyoruz ancak içinde neler olduğunu biliyor muyuz? Aslında reklamlarında muhteşem kadınları oynatan, ambalajları göz alıcı olan çoğu markanın içerikleri hiç de göründüğü kadar sağlıklı değil.
Saç boyaları, temizleyiciler, nemlendiriciler, deodorantlar hatta diş macunları bile yoğun kimyasal içeriyor. En büyük organımız olan deri ise sürdüğümüz, kullandığımız ne varsa hemen içeri çekip vücuda hapsediyor. Böylece biz ürünlerin içerisindeki tüm zararlı kimyasalları bedenimize depoluyoruz.
Peki, bu kimyasallardan başlıcaları hangileri? Sonuçları neler doğuruyor?

makyaj-onerisi

Paraben: Zararlı kimyasal denince akla ilk gelen madde paraben. Neredeyse kullandığımız her üründe bir çeşidi mevcut. Metilparaben, propilparaben ve butilparaben kozmetik sektöründe en sık kullanılan çeşit.

Parabenin görevi kullanılan ürün içinde organizmaların üremesini engellemek ve güvenli-uzun süre kullanım sağlamak. Bu maddenin ürün içerisindeki oranı çok önemlidir. İçeriğinde paraben bulunan her ürünün zararlı olacağı savunulamayacağı gibi yoğunlukta kullanılan ürünlerden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.

Kozmetik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Soldyum Lauril Sülfat (SLS) : Şampuanlar, diş macunları hatta deterjanlarda bulunan madde ürünlerin fazlaca köpürmesinde aktif rol oynar. Aslında bir makine yağı olan SLS vücuttan emilerek kalp, beyin, böbrekler ve bağışıklık sistemini oldukça kolay etkileyebiliyor. Ayrıca diş macunlarında bulunan SLS de diş etleri ve dişler için fazlaca zararlı.
Alüminyum: En çok ter önleyici deodorantlarda bulunan alüminyumun vücut tarafından emilmesi pek çok organ için tehlike arz ediyor. Tam olarak kesin veriye ulaşılamasa da vücutta biriken alüminyumun Alzheimer ve meme kanserini tetiklediği yönde bilgiler mevcut.

Fondoten

Mineral Yağlar: Makyaj temizleme ürünleri, rujlar, losyonlar… İçeriğinde mineral yağ bulunuyorsa derinin nefes almasını tamamen engelliyor. Aslında bir petrol türevi olan mineral yağ gözenekleri tıkar ve derinin oksijenle beslenmesini engeller. Cildin erken yaşlanmasından kanser riskine kadar bir çok olumsuz etkisi bulunmaktadır.
Talk: Talk deyince akla bebek ürünleri gelse de yetişkinler için hazırlanan yüz ve vücut pudralarının içeriğinde baş sırada gelmektedir. Aslında kayaçlardan kazınıp işlenerek elde edilir. İşlenirken çoğu zararlı mineralden ayrılırken bazı yapılar ayrıştırılamamaktadır. Bu nedenle talkın solunması ya da kullanılması tehlikelidir. Amerikan Kanser Kuruluşu’nun araştırmaları sonucu talkın en büyük etkisi yumurtalıklar ve ciğerlerde tümör olarak saptanmıştır.

makyaj
Bahsettiklerimiz kozmetiklerin içerisindeki en bilinen kimyasallar. Sayfalarca bahsedilebilecek olan maddelerin çok küçük bir kısmı. İçeriğine dikkat etmeden aldığımız her üründen kaygılanmalıyız; gün içinde defalarca bu ürünlere maruz kalıyoruz ve ne yazık ki çoğu ürünün etiketinde kullanılan maddelerin hepsi yer almamakta. Bu nedenle içerik ve yorumları incelemeden her beğendiğimiz ürünü almamalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 486,949
DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
BIST 1190,63