Annemin Defteri

Hamilelik Hesaplama – Gebelik Hesaplama

Hamilelik Hesaplama – Gebelik Hesaplama

Rutin kontrollerinizi yaptırdığınız uzman doktor bu süreyi takip edecek ve size bilgi verecek, hamile olduğunuz hafta sayısına, döneme göre uygun tavsiyeler verecektir. Yine de kaç haftadır hamile olduğunuzu kendiniz hesaplamak isteyebilirsiniz.

Hamilelik Hesaplama - Gebelik Hesaplama

Hamilelik hesaplama yöntemlerinde, başlangıç tarihi olarak son adet gördüğünüz tarih ele alınır.

SAT olarak isimlendirilen bu tarihten sonraki 40 hafta gebelik süresi olarak kabul edilir. Doğumlar genellikle tam olarak bu tarihte gerçekleşmez, biraz daha erken gerçekleşmesi normal olarak kabul edilir. Tahmini doğum tarihini hesaplamak için ise son adet tarihinden 3 ay geriye gitmek ve 7 gün eklemek yeterli olacaktır.

Örneğin SAT 17 Eylül olan hamile bayanın tahmini doğum tarihi Eylül’den 3 ay geriye gidildiğinde Haziran ve 17 rakamına 7 eklendiğinde 17+7=24 olarak bulunur. Yani 17 Eylül son adet tarihi olan hamilenin doğum yapacağı tahmini tarih 24 Haziran olarak hesaplanabilir. Ama genellikle bu tarihten birkaç hafta önce ya da ender durumlarda 1 hafta kadar sonra da doğumun gerçekleştiği görülebilir.

Hafta hafta hamilelik de benzer şekilde hesaplanabilir. Aynı kadının 29 Ekim tarihindeki hamilelik haftası ise, Eylül’den 13 gün ve Ekim’den 29 gün yani toplam 42 gün geçtiği hesaplanarak, 42/7= 6 hafta olarak bulunur. Yani hamileliğin 6. Haftasını bitirip 7. Hafta içine giriyordur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 483,983
DOLAR 7,8664
EURO 9,3191
BIST 1210,41