Annemin Defteri

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilmeli?

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilmeli?

gozluk-modelleri

Çoğu zaman aksesuar olarak kullansak da aslında en önemli aksesuarlarımız dan biridir güneş gözlükleri. Göz sağlığımızı korumak ya da mevcut göz rahatsızlıklarının ilerlememesi için gözlük kullanımı çok önemli. En çok kullanılan bu aksesuarın seçimi ise çok zor. Sezonun trendleri bir yana gözlük seçimlerinde önemli olan yüzünüzde nasıl durduğudur.

Yüz hatlarınıza oturmasının yanında dikkat etmeniz gereken temel noktalar vardır. Gözlük çerçevesi yüz hatlarınıza zıtlık yaratmalı ancak boyutları yüzünüzün boyutlarıyla uyumlu olmalıdır. Çerçeve renklerini belirlerken saç ve ten renginizi dikkate alırken ağırlıkla kullandığınız giyim renklerini de dikkate almalısınız. Diğer dikkat edilecek nokta ise göz odağıdır. Göz bebekleriniz çerçevenin tam ortasına denk gelecek şekilde ayarlanmalıdır.

Bunların dışında dikkat etmeniz gereken farklı noktalar ise; gözleriniz birbirine çok yakınsa şeffaf köprüye sahip çerçeveler, ayrık gözlere sahipseniz mat koyu renk ve kalın köprüye sahip gözlükleri tercih etmeniz uygun olacaktır. Burnunuz yüzünüze göre uzun ise alçak ve dümdüz köprüye ait gözlükler doğru tercih olacaktır.

Eğer yuvarlak yüz hatlarına sahip biri iseniz; yüzünüzü daha ince ve uzun gösterecek çerçeve modellerini tercih etmelisiniz. Bunun için de köşeleri olan, sapları kalın çerçeveler tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında tamamen yuvarlak gözlükler yüzünüzde hoş görünmeyeceği için bu tip modellerden uzak durmanız gerekmektedir.

Oval yüz hatlarına sahipseniz herkesin ulaşmak istediği hatlara sahip şanslı kesimdensiniz. Dengeli ölçülere sahip olması nedeniyle en ideal yüz tipi olarak tanımlanır ve hemen her gözlük modeli yakışır. Bu tip yüz hatlarına sahipseniz yüzünüzün orantısını bozacak modellerden uzak durmalısınız. Yüz genişliğinizden daha geniş olmayan modeller sizin için en uygun modeller olacaktır.yaza-ozel-gozluk-modelleri

Dikdörtgen ya da kare yüz hatlarına sahip kesimdenseniz amacınız hatlarınızı yumuşatmak olacaktır. Bu görünüm için çerçeve modeli daha yuvarlak olmalı. Dikdörtgen yüze sahip olanlar daha ince saplı modelleri tercih ederken; kare hatlara sahip biri daha kalın saplı tercih ederek yüz uzunluğunu dengeleyebilirler. ‘Cat eye’ denilen kedigözü gözlük modelleri yüzünüzde çok hoş olacaktır.

Dar alın ve geniş çeneye sahip üçgen yüz hatlarınız varsa amaç alnınızı geniş, yanaklarınızı ve çenenizi dar göstermek olmalı. Gözlüklerinizin sapları çerçevenin alt kısmında olmamalı ve çerçeveler desenli olmamalıdır. Alt çerçevesi olmayan gözlük modelleri yüzünüze uygun gözlüklerden biri olabilir.

Alnınız daha geniş yanaklarınız dar yani kalp yüz şekliniz var ise seçeceğiniz gözlükle alnı dar gösterebilirsiniz. Alt kısmı daha geniş olan gözlükler bunun için biçilmiş kaftandır. Desenli ve kalın saplı gözlükler seçerek dikkati yüz hatlarınıza çekmek sizin için doğru olmayacaktır. Alçak saplı gözlükleri seçerek daha dengeli hatalara ulaşabilirsiniz.

Nadir rastlanan elmas yüz hatlarına sahipseniz yani alın, göz çevreniz ve çeneniz dar ancak elmacık kemikleriniz fazla belirginse kullanacağınız gözlükle çenenizi geniş, şakaklarınızı dar göstererek orantılı hat görünümü verebilirsiniz. Üst kenarı belirgin çerçeveler alnınızı daha belirginleştirecektir. Düz ya da yuvarlak çerçeveler tercih edebilirsiniz ancak alçak saplı çerçeveler size uygun olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 457,7
DOLAR 7,6249
EURO 8,8991
BIST 1119,56