Annemin Defteri

Göz Kuruluğu

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu

Gözyaşı sanılandan çok önemli. Gözün sağlıklı kalmasını, göz kırpma hareketini yaparken rahat hissetmenizi sağlıyor. Gözyaşının azalması veya kalitesinin düşmesi göz sağlığınız açısından tehlikeli olabilir.

Göz kuruluğu nedir?

Göz kuruluğu gözyaşının yeterince üretilememesine bağlı olarak, gözün dış saydam tabakasına yeterince tutunamaması ya da göz yüzeyinden hızlı buharlaşması gibi nedenlerle de görülebiliyor. Göz kuruluğunun ilk belirtileri arasında yanma,ağırlık hissi, karıncalanma, batma, bulanıklık, bilgisayar kullanımında ya da kitap okumada zorluk yer alıyor.

İlk etapta önemsenmese de ilerleyen zamanlarda yaşam kalitesinin düşmesine neden oluyor.

Göz kuruluğu neden olur?

Birçok hastalık veya faktör göz kuruluğuna neden olabilir. Bunların başında romatizma, kalp hastalıkları ve diyabet, göz tansiyonu, yaşlılık, kontakt lens kullanımı, yoğun bilgisayar kullanımı ve klimalı ortamlar yer alıyor

Göz kuruluğu tedavi yöntemleri

Hastalara ilk etapta yaşadıkları ortamda nemin arttırılması öneriliyor. Sunni gözyaşları, kuru göz hastalığının başlıca tedavi yöntemleri arasında bulunuyor. Bu ilaçların amacı gözyaşı üretimiyle gerekli dokuları etkilemek ve doğal gözyaşı yapımını arttırmaktır. Cerrahi müdahale ile de; gözyaşı kanallarına konan bir tıkaç sayesinde mevcut gözyaşının yüzeyde tutulması mümkün oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 500,649
DOLAR 8,2733
EURO 9,7505
BIST 1126,99