Giyim Alişveriş Siteleri

4 sene önce yazıldı.Yazar :

Lidyana


-“Takıların nereden?
-“Lidyana’dan aldım.”
Eminim bir çoğumuzun bu konuşmaya katılmıştır. Aslında Lidyana takı ve aksesuar dışında bir çok giyim markası da barındırıyor ama aklımıza ilk gelen hep takılar oluyor. 2012 yılında kurulan Lidyana aslında Türk online alışveriş siteleri arasında büyük bir hızla yükselip, hepimizin mutlaka ziyaret ettiği bir site haline geldi.

Lidyana, sık sık ünlülerle işbirliği yapıyor

“Lidyalılar parayı buldu, Lidyanalılar ise takıyı” diye eğlenceli bir söylemle oluşturulan site öncelikle takı ve mücevher sitesi olarak kuruldu. Tek bir konuda uzmanlaşarak online hayatına başlayan Lidyana bir dönem ” dikey e-ticaret” örneğini hayata geçirse de müşteri trafiğinin yoğun olmasıyla yavaş yavaş  modanın diğer ürün kategorilerine de kaymaya başladı. 2013 yılında 15 Milyon TL olan cironun, 2014’te 45 milyon TL’ye çıkması ve bunun seneler geçtikçe daha da artması Lidyana’nın inanılmaz büyüme hızını gösteriyor.
Site için tıklayınız. 

Trendyol

Demet Mutlu tarafından kurulan Trendyol, kısa bir sürede Türkiye’nin vazgeçilmez online alışveriş adreslerinden biri oldu bile. Hatta Demet Mutlu, The Business of Fashion’ın Moda Dünyasındaki En Başarılı 500 isim listesinde gösteriliyor. E-Ticaret Mag’in raporuna göre, Trendyol Türkiye’de online alışveriş yapan kadınların %70’ine ulaşıyor. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. Rakamlara baktığımızda Trendyol’un gerçekten inanılmaz boyutlarda olduğunu görebiliriz. Her ay ortalama 35 bin’i aşan sipariş sayısı ve 2017’de 1,5 Milyar TL olarak hedeflediği cirosuyla gerçekten de Türkiye’nin en önemli online alışveriş adreslerinin başında geliyor. 2016’yı ise 1 Milyar TL ciro ile kapattılar.
Başlarda markaların kısıtlı sürelerle kampanyalı fiyatlara satılması amacıyla yola çıkan Trendyol zamanla kendi Trendyol Milla line’larını üreterek satışa başladı. Trendyol’un merkez ofisi İstanbul Maslak’ta yer alıyor ve bu alışveriş devinde 700’ü aşkın insan çalışmakta.
Site için tıklayınız.

Asos


Online alışverişin en köklü ve eski sitelerinden biri Asos. 2000 yılında İngiltere’de kurulmuş Asos tüm dünyada online alışveriş denince akla ilk gelenlerden. Yaklaşık 800’den fazla markanın olduğu Asos aynı zamanda İngiltere’den 140 ülkeye gönderim yapıyor.  Asos’un birçoklarımızı çeken yanı genç bir kitleye hitap ediyor oluşu ve çok çeşitli bir fiyat politikasına sahip oluşu.

Asos, renkli ve eğlenceli çekimleriyle gençlerin en sevdiği internet alışveriş sitelerinin başında geliyor.
Asos Londra Merkez Ofisi

Diğer bir noktada stylingler, Asos’daki editoryal çekimlerin enerjisi ve canlılığı. Aklınızda olan ama bulamadığınız bir parça mı var? Büyük ihtimalle Asos’da bulabilirsiniz. Asos bir internet alışveriş sitesinden aslında çok daha fazlası, bir komünite ve bir çok genç için adeta bir yaşam şekli olmuş durumda. Biraz da rakamlara bakalım o zaman. 2016 yılında Asos’un senelik cirosu %30 artış göstererek 514,6 Milyon Sterlin’e ulaşıyor!  Asos’un merkez ofisi Londra’nın Camden semtinde yer alıyor; deposu ise Londra dışındaki Barnsley, South Yorkshire’da. Bu kadar büyük bir şirketin çalışan sayısı 4000’i aşıyor.
Site için tıklayınız. 

Shopi Go

The Gentlewoman dergisini mi satın almak istemiştiniz yoksa aradığınız bir çift Toga botlar mıydı veya Opening Ceremony bir ceket? İşte tüm bu lüks ve çağdaş tasarımcıları bir araya getiren, Türkiye’nin niş alışveriş sitesi Shopigo. 2012 yılında kurulan site hem seçtiği markalarla hem de Nişantaşı’nda açtığı ‘raw design’ konseptli mağazası ile Türk moda dünyasına aslında bir çok yenilik katmayı başardı.

Shopigo mağazası

Daha niş bir kitleye hitap ettiği için Shopigo’nun kullanıcı sayısı yaklaşık 400 bin civarında ve sitede 700’den fazla sayıda marka var.  Shopigo da tıpkı Asos gibi bize alışverişten çok daha fazlasını sunuyor; bir yaşam biçimi, bir aidiyet satıyor.
Site için tıklayınız.

Ali Express


Doğruyu söyleyelim, Ali Express denince aklımızda canlanan şey ucuz fiyatlar ve kalitesi pek de iyi olmayan ürünler oluyor. Her ne kadar bu önyargılı gelse de Ali Express’in çıkış noktasını özetliyor: ucuz ve pratik ürünler. Alibaba gruba ait AliExpress Jack Ma tarafından birçok online platforma göre daha erken bir tarih olan 1999 yılında kuruluyor.

Kıyafetten telefon kablosuna, kısacası aklınza gelebilecek her ürünü Çin’den sipariş edebileceğiniz bir site Aliexpress. Aliexpress’in diğer birçok siteden farklı noktası ise direkt üreticiden en ucuz fiyata satın alabilmeniz. Aliexpress her zaman e-ticaret dünyasında bilinen bir site olsa da 2014 yılından sonra yıldızı daha da parladı diyebiliriz. 2016 yılında ‘Dünyanın en büyük İnternet Şirketleri’ Sıralamasında Linkedin ve Twitter’ı bile geçerek 5. sıraya yerleşti. İşin moda kısmına bakarsak AliExpress’in hali hazırda bir çok dava ile uğraştığını görüyoruz. Sitedeki satıcıların sık sık high-end markaların sahtelerini ürettiği için markalar tarafından dava edilmesi AliExpress’in yükselişini engelleyemeyecek gibi gözüküyor.
Site için tıklayınız. 

BEYMEN


Boyner Gruba ait olan ve 1971 yılında kurulmuş olan Beymen’in online sitesi Beymen.com Türk lüks müşterisinin vazgeçilmez adresi. 80 bin’den fazla ürünün satıldığı Beymen.com’da mağazalardaki çeşitliliği aratmayacak bir ürün çeşitliliği var. Birçok sitede ürünlerin kalitesinin yanı sıra en az onlar kadar önemli olan pratik site tasarımı Beymen.com’da müşterilerin en rahat faydalandığı noktalardan biri oluyor.  Beymen için Türkiye’nin Net-a-Porter’si de diyebiliriz.  Boyner Grup’da Beymen.com’un ne kadar hızla büyüdüğünü görüp 2016 yılında siteye 6 milyon TL yatırım yapmış.
Site için tıklayınız. 

Luisa Via Roma

Luisa Via Roma Mağazası

Luisaviaroma.com, lüks alışverişi denildi mi Net-a-Porter’nin arkasından gelen en önemli sitelerden. Aslında Luisa via Roma, 1930 yılında Floransa’nın Via Roma sokağında kurulmuş ve önceleri sadece şapka satan bir mağaza olarak başlıyor. Zaman içinde şapkadan başka ürün çeşitlerine geçirerek Luisa Via Roma adını alan mağaza bir çeşit lüks concept store. Hatta işin biraz tarihsel kısmına gelirsek Kenzo markasını Avrupa’ya getiren ilk mağaza olduğunu da ekleyebiliriz.

Mağaza ve sitedeki marka çeşitliliği de inanılmaz boyutlarda. Converse’den Vetements’a kadar bir çok farklı markayı tek bir platformdan satın alabilirsiniz. Luisa Via Roma her ne kadar Net-a-Porter’ye kafa tutsa da nispeten daha ufak bir grup tarafından idare ediliyor, şirkette yaklaşık 250 kişi çalışmakta.
Site için tıklayınız. 

Net – A- Porter


Yurtdışında online lüks alışveriş denince Net-a- Porter akla hep ilk gelen isim oluyor. 650’den fazla markanın bulunduğu Net-a-Porter’de alışveriş yapmak başlı başına bir deneyim. Müşteri servisinin üst düzey olduğu bu sitede hem sitenin tasarımı, hem paketleme, hem de ürününüzün size ulaşma hızı gerçekten rakiplerine fark atabilecek düzeyde. Net-a-Porter aslında alışveriş siteleri arasında daha köklü bir geçmişe sahip, yaklaşık 17 yıldır servis veriyor. Merkezi Londra’da bulunan site zaman içinde büyümesiyle New York ve Hong Kong gibi önemli merkezlerde de ofisler oluşturdu.  Tıpkı Asos gibi, Net-a-Porter de aylık 6 milyonu geçen kullanıcı sayısını bir kitleye dönüştürüp, bir aidiyet duygusu yaratmak için Porter isimli müşterilerine özel kendi dergisini de çıkarıyor.
Sitenin kurucusu Natalie Massanet‘e göre  online’ın hayatımıza bu kadar dahil olduğu bir dönemde mağazaların internet sitelerini daha ucuz bir alternatif ve rakip olarak değil; aksine bir türlü işbirliği olarak görmesi gerekiyor. Net-a-Porter de tam bu söylenen tanıma uyuyor aslında. Lüks marka satın almanın mağazalarda bir deneyim haline dönüştüğü moda dünyasında Net-a-Porter size aynı deneyimi kalitesinden ödün vermeden sunuyor.
Site için tıklayınız. 

The Outnet


The Outnet, aslında Net-a-Porter’nin yan ayağı. Net-a-Porter’de indirim sezonunda satılmayan pek çok ürünü The Outnet’te bulabilirsiniz. Sezon fiyatlarının yüzde 40 ile yüzde 70’i daha ucuza satılan parçalar arasında. Valentino’dan Zoe Karssen’a kadar pek çok marka var bu yüzden de sıklıkla modaseverlerin radarında olan bir site. Site ne kadar kardeş sitesi Net-a-Porter’nin gölgesinde kalıyor gibi olsa da amacı çok farklı. Avrupa’da ve Amerika’da bir çok yerde olan ‘Outlet Village’larda kıyafet arama yerine bunu evinizde yapma rahatlığını sunan site bir çok fashionistalar için adeta bir kurtarıcı.

Başka hangi sitede %85 indirimle Balmain alabilirsiniz?

Bir çok outlet sitesinde styling gibi konular hep geri plana atılırken, The Outnet içinse durum tam tersi. Çoğu sitede geçmiş sezon kıyafetler değersiz gibi gösterilip, sadece fiyat odaklı bir strateji izlenirken, The Outnet’de ise moda dünyasının sürekli geçmiş sezon kıyafetler kötüdür diye dayattığı algıyı çiğneyip, harika stylinglerle kıyafetlere hayat veriliyor.
Site için tıklayınız. 

My Theresa


Listedeki son isim, Mytheresa. Bir çok sitenin aksine sadece kadın giyim üzerine olan Mytheresa, 180 farklı lüks kadın giyim markasını sitesinde barındırıyor. Tıpkı Luisa Via Roma’da olduğu gibi, My Theresa’da aslında bir concept store’a ek olarak açılan bir online site.
Münih’te kurulan  Theresa mağazası yaklaşık 25 yıldır devam eden hem contemporary hem de ikonlaşmış markaları bünyesinde bulunduran bir isim. My Theresa hem içerdiği markalarla olduğu kadar dünyanın neresinde olursanız olun siparişinizi size 72 saat içinde getireceği söylemiyle de dikkat çekiyor. Ne de olsa online alışverişin en can sıkan noktalarından biri de siparişinizi beklemek oluyor; hız bu mecrada büyük bir avantaj. Merkezi Münih’te bulunan Mytheresa merkez ofisinde yaklaşık 200’e yakın kişi çalışmakta. 2014’te American Neiman& Marcus gruba satılan sitenin adını ileriki günlerde daha da sık duyacağımıza eminiz.
Site için tıklayınız. 

Detay :
Bayan Giyim

Leave a Comment