Annemin Defteri

Gelinlik Modelleri

En özel ve en güzel günde, harika bir gelinlik içinde prensesler gibi olmayı bütün genç kızlar düşler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, beğendiğiniz bir gelinliği istemek yeterli değil! Şık bir gelin olabilmek için önemli olan size yakışan bir gelinlik modelinin belirlenmesidir ve bu model düğün konseptiyle ve diğer detaylarla da uyumlu olmalıdır.

Genellikle gözardı edilen bir detay da gelinliğin rahatlığıdır. Güzel bir gelinlik içinde olmak kadar, o gelinliğin içinde rahat edebilmek de önemlidir. Özellikle dans ederken rahat bir gelinlik içinde olmalısınız ki, bulunduğunuz ortama ışıltılar saçasınız.

Şimdi, gelinlik modelleri hakkında biraz bilgi edinerek, vücudumuza en uygun olan gelinliği bulmaya çalışalım:

PRINCESS/A-LINE (PRENSES/A-TİPİ)

gelinlik_secimi-prenses
Genellikle bütün vücutlara uyabilen ve “A şekli” olarak da bilinen bu tip gelinlikler, göğüsten veya omuzdan çizgisinden çan şeklindeki eteğe düşey olarak inen dikiş stilleriyle diğer modellerden ayrılırlar.

Kısa boylu, kısa belli veya minyon bir yapıdaysanız, bu modeli tercih edebilirsiniz. Dikey çizgiler vücudunuzu daha uzun gösterecektir. Omuzlarınızın görünmesini isterseniz, arkası açık ve omuzları açıkta bırakan modeller de seçebilirsiniz. Büyük göğüslüyseniz de yine tercih edebileceğiniz bir modeldir. Açık veya “V yaka” seçiminiz ile, boğazınızı daha geniş göstererek orantı kurabilirsiniz.

SHEATH (TÜP TİPİ)

gelinlik_secimi-tup
En seksi gelinlik olarak nitelendirilir. Sebebi, vücut hatlarını ortaya çıkaran bir yapısı olmasıdır. Bu modelde; jarse, jorjet ve ipek kullanılırsa, dizayn en iyi şekilde ortaya çıkar. Zayıf bir vücut yapınız varsa, ve/veya uzun boylu biriyseniz tercih edebileceğiniz bir modeldir. Geniş omuzlu ve köprücük kemikleriniz belirgin ise, yine bu model size tavsiye edilebilir.

Ancak, geniş omuz yapısında olan vücutlarda ince bantlardan kaçınmak yerinde olur. Minyon ve orantılı bir vücudunuz varsa bu modeli önerebiliriz. Basit hatlar nedeniyle, vücudunuz daha uzun gözükecektir. Fazla kiloluysanız bu modeli geçiniz. Bu model karnınızı saracağından dolayı, karnınız daha da çok ortaya çıkacaktır. Armut tipli, kısa belli vücut yapılarına önermediğimiz bir modeldir. Sebebi, vücudunuzun alt kısmını geniş gösterece olmasıdır.

MERMAID (BALIKETEK TİPİ)

gelinlik_secimi-baliketek
Bu tip gelinlikler, vücut hatlarınızı belirgin olarak ortaya çıkarır. Zayıf, uzun ve orantılı vücut yapıları için tavsiye edilmektedir. Aksine; minyon, kalın, kısa belli veya ters armut şeklindeki vücutlara önerilmez.

Bu tip gelinlikler yakışan vücutlara seksi bir hava da katmaktadır.

BALLGOWN (BALO TİPİ)

gelinlik_secimi-balo

Bu model, en resmi ve geleneksel gelinlik modelidir. Bu tip gelinlikleri belirginleştiren, korsesi ve eteğin tam boy olmasıdır. Bu modeli tercih edebilmek için, ince bir vücut, kum saati tipinde bir vücut ve ince bir bele sahip olunması önerilir.

Bunun dışında; armut tipli bir vücut yapınız varsa da, straplez stil ile beraber uygulandığında dikkatler genellikle vücudunuzun üst kısmında yoğunlaşacaktır. Böylelikle dengeli bir görünümün elde edilmesi sağlanır. Ufak defek bir yapıda iseniz, bu model üzerinizde baskın bir görüntü verebilir. Bu nedenle pek tavsiye edilmemektedir.

EMPIRE (KRALİYET TİPİ)
gelinlik_secimi-kraliyet

Tipik işareti, yüksek belli bir yapıda olmasıdır. Etek bölümü, “A harfi” şeklinde ya da dar kesimli olarak inebilmektedir. Uzun kollu uygulamalar daha resmi ve klasik bir hava yaratabilmektedir. Ancak straplez de uygulanabilir.

Büyük göğüslü, dolgun vücutluysanız bu modeli önermeyiz. Boyunuz kısa, kalçanız ve beliniz kalın ise, bu modeli tercih edebilirsiniz. Yüksek bel yapısı, vücudunuzun uygunsuz olan kısımlarını kamufle edecektir. Göğüsleriniz küçükse, kumaşın sıkıca sarılması sayesinde göğüsleriniz olduğundan büyük gözükecektir. Hamileyseniz de bu modeli seçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 498,43
DOLAR 8,2634
EURO 9,7062
BIST 1126,99