Annemin Defteri

GELİNLİK DİKİMİNDE KULLANILAN KUMAŞLAR

GELİNLİK DİKİMİNDE KULLANILAN KUMAŞLAR

two-by-rosa-clara-2015-wedding-dress-8A194-1

 

Fay: Yollu ve dokulu bir kumaş olan bu tür, gelinliklerin ön yüzünde kullanılır. Daha çok düz kesimli gelinliklerde rastlanır.

Fransız Danteli: Tüm gelinlik modellerinde uygulanabilen bu kumaş, daha çok duvakta kullanılmaktadır.

Güpür: Ağırlıklı olarak kol, yaka ve göğüs kısımlarında kullanılabilir. Kış, sonbahar gelinliklerinde daha çok tercih edilmektedir.

Kordone Dantel: Nazik bir kumaştır, gelinliğin genelinde kullanılabilir. Yaz gelinlikleri için uygundur.

Saten: İpeksi dokusu sayesinde, özellikle de yaz gelinliklerinde sık olarak kullanılmaktadır. Her türlü kesime uygundur ve en çok tercih edilen gelinlik kumaşıdır.

Şantuk: Gelinliğin hem üst, hem etek kısımlarında uygulanabilir. İpeksi yapısıyla her tür gelinlik modeline uygundur. İpek dokulu olup, parlak ve seyrek yapıdadır.

Şifon: Şeffaf, ince yapısı sayesinde yaz gelinliklerinde kullanılmaktadır. Bu romantik kumaş, her tip gelinlik için uygun yapıdadır.

Organza: Gelinliği bütün bedende kullanmak için ideal yapıda bir kumaştır. Hem klasik, hem sıra dışı gelinlik modellerinde kullanılmaktadır. Şeffaf ve ince olmasıyla yaz gelinliklerinde ideal bir kumaştır.

Tafta: Hem pastel, hem parlak renklere sahip olan bu kumaş, gelinliklerde ve nişanlıklarda en çok tercih edilen kumaş türüdür. Gelinliğin üst ve etek kısmında rahatlıkla kullanılmakta olup, daha çok kabarık gelinliklerde uygulandığunu görmekteyiz.

Tül Üzerine Brode: Tül üzerine işlenmiş motifli, ince ağ yapılı bir kumaş türüdür. Nakışlı Fransız Danteli de denir. Gelinliğin kol, yaka ve göğüs bölümlerinde kullanılmaktadır. Tüm mevsim gelinlikleri için kullanılabilir.

Ziberlin: Fayın daha incesi ve ipek olanıdır, üzerinde dokuları vardır. Kuplu gelinliklerde kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 486,949
DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
BIST 1190,63