Annemin Defteri

Duvar Kağıdı

Duvar Kağıdı

Ev dekorasyonunda, pek çok farklı mekanın ve objenin uyum sağlaması önemlidir. Evleri çevreleyen duvarlar da bu uyuma katkı sağlayan ögelerden biridir. Duvarların rengi, tasarımı hatta dokusu bile eve farklı bir hava kazandıra bilmektedir.

Duvar Kağıdı

Ev dekorasyonunda duvar kağıtları sıklıkla kullanılmaktadır. Duvar kağıdı, boyaya oranla çok daha fazla seçeneği ile cezbedici bir seçenektir. Boya ile elde edilemeyecek desenlere ve dokulara duvar kağıtları ile ulaşılabilmektedir. Duvar kağıtları, odanın tüm duvarlarına kaplana bileceği gibi tek bir duvar üzerinde de uygulanabilmektedir. Tek bir duvarda kullanılacak farklı renkteki duvar kağıdı odaya canlılık katacaktır.

Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı taş desenli, çiçek desenli, simetrik çizgili, düz ya da kabartmalı olabilmektedir.

Düz duvar kağıtları her tür mobilya ve perde ile uyum sağlayabildiğinden en çok tercih edilen modellerden biridir. Ancak desenli duvar kağıtları da seçilen mobilyalarla ve perdelerle uyum sağladığı taktirde oldukça dekoratif bir görünüm elde edilmesine katkı sağlayabilmektedir. Duvar kağıdı, desenli olduğu taktirde son derece dikkatle kaplanmalıdır.

Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı kaplama, ustalık isteyen bir iş olduğundan konusunda profesyonel kişilerin bu uygulamayı yapması önerilmektedir.

Desenli duvar kağıtları birbiri ile eşleşen kısımları düzgün yapıştırılmazsa oldukça gözü rahatsız eden bir görünüm ortaya çıkabilir. Duvar kağıdı, duvar kağıdı tutkalı ile yapıştırılmakta dır.

Çocuk odası için, çocuk odası duvar kağıtları sekmesinden onlarca farklı ve sevimli duvar kağıdına erişebilmektedir. Ya da farklı bir tasarım yaratmak isteyenler için üç boyutlu duvar kağıtları sekmesi uygun bir seçenek olabilmektedir.

Duvar Kağıdı

Çocuk odasına uygun duvar kağıtları, renkli ve düz modellerden oluşabileceği gibi pek çok hayvan ve sevimli figürlere de rastlamak mümkündür. Çocukların hayal dünyalarını besleyecek eğlenceli modeller, aynı zamanda çocuk odalarına farklı bir sıcaklık ve samimiyet de katmaktadır.

Üç boyutlu ve desenli modeller ise tek duvarda uygulanması önerilen, uygulandığı odaya canlılık katan çeşitler arasında yerini almaktadır. Ancak üç boyutlu duvar kağıtları seçilirken, dikkat edilmesi gereken en önemli konu, çok fazla göz yormayacak bir alanda kullanılması gerektiğidir.

Sürekli göz önünde olan bazı üç boyutlu ve simetrik desenli duvar kağıtları, astigmat rahatsızlığı olan kişileri rahatsız edebilmektedir.Çok farklı duvar kağıdı çeşidi satılmaktadır. Bütçeye ve zevke uygun duvar kağıtlarına ulaşmak için  özenle incelenmeli, duvar kağıdı kaplanacak odanın ölçüleri dikkatle belirlenmelidir.

Duvar kağıdı, boyaya göre uygulanması kolay ve aynı zamanda da sökülebilir olması açısından pratik bir seçenektir. Modellerine göre temizliği farklı şekilde yapılan duvar kağıtlarının, ambalajlarında belirtilen, temizliğinin nasıl yapılacağına dair uyarılar içeren, ibarelerin dikkatle okunması gerekmektedir. özellikle kabartmalı ve kadife dokulu duvar kağıtlarında temizlik yaparken ekstra özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir.

Yanlış kullanımdan ötürü, seçilen duvar kağıdında dokusal yıpranmalar yaşanabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 487,018
DOLAR 7,9792
EURO 9,4554
BIST 1190,63