Annemin Defteri

CİLT BAKIMI

CİLT BAKIMI

cilt-bakimi

Yağlanmadan ve kepeklenmeden sakınmak amacıyla, yüz temizliği sırasında alın çizginiz ve kaşlarınız da dahil olmak üzere yüzünüzün tamamına temizleme malzemesini sürün. Temizliğiniz esnasında sürtünme fazla olmasın diye yüzünüzü bezle veya süngerle değil de, ellerinizle yıkamanız önerilir. Su ılık olursa, yağların ve kirlerin uzaklaştırılması daha iyi olur.

Cildinizi temizledikten sonra tonik uygulamanız ve bunun için sentetik değil, doğal pamuk kullanmanız önerilir. Doğal pamuk cildi homojen olarak siler ve kiri daha iyi temizler.

Sıcak banyo yaptığınızda, buhar nedeniyle gözenekleriniz açılacaktır. Böylece yüzünüz maske yapmanıza çok uygun bir hale gelecektir.

Yüzünüzde bulunan ölü hücreleri temizlediğinizde fazla zorlamadan kaçının. Çünkü bunlar cilt yüzeyinde bulundukları için hafifçe bir sürtme ile dökülürler. Yoksa, cildiniz tahriş olabilir.

En güvenli sabun cinsi olarak en basiti tavsiye edilmektedir. Parfüm barındırmayan, katkı konulmamış sabun cinsleri seçerek durulamanızı da iyi yapmaya gayret edin. Sabunlar alkali içerirler ve bu da cildin üst tabakası için zararlıdır.

KURU VE HASSAS CİLTLER

Banyonuzu yapınca cildinize iyi bir nemlendirici uygulamalısınız ve bu uygulamayı da hafifçe nemli bırakılmış olan cildinize yapmalısınız ki, nem cildin üst katmanlarında kalmış olsun.

Ortamda buhar makinesi kullanmak da nemlenmek için denenebilir.

Cilt temizliğiniz bittikten sonra kendi kendine kurumaya bırakmayın, kurulanmayı yumuşak bir havluyla, yüzünüze çok bastırmadan yapmalısınız.

Çok sıcak suyun cildinizdeki doğal yağın azalmasına sebep olabileceğini unutmayın. Ilık veya serin su cildiniz için daha sağlıklıdır.

Cildiniz hassas bir yapıda ise, parfümlü ve alkol içeren ürünler kullanmamalısınız. Ürünlerini çok sık değiştirmeyin.

YARARLI BİLGİLER

Yüzünüzde ve göz bölgenizde su tutuluyorsa, uyumanızı sırt üstü yapmanız ve sert olan bir yastığı dik kullanmanız önerilmektedir. Böylece, sıvılar bütün bir gece boyu yüz bölgenizde birikmez.

Kalsiyum eksikliğinizin olduğunu biliyorsanız, her gün 1 bardak süt içmeniz tavsiye edilir.

Güneş ışığı ile açık havada bulunan serbest radikaller cildinize zararlıdırlar. Antioksidanlar, cilde zarar veren serbest radikaller ile mücadeleye yardımcıdırlar. A Vitamini almadığınız gecelerde antioksidan ihtiva eden kremler kullanabilirsiniz.

Su katılmış bir toniği bir sprey şişesine koyup, buzdolabında muhavaza ederek, yaz aylarında serinletici ve genel bir cilt yenileyici olarak kullanabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam sürmekle güzel bir cilde kavuşmanın temelini atmış olursunuz. Sağlıklı bir ortamda bulunmak ve sağlıklı besinlerle beslenmek önemlidir. Devamlı olarak güzel bir cildiniz olsun isterseniz bol bol su içmeniz ve spor yapmanız önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 505,029
DOLAR 8,3674
EURO 9,7812
BIST 1112,37