Annemin Defteri

Bebek Karşılama Gelenekleri

Bebek Karşılama Gelenekleri

Bebek olacağı haberi alındığında, aileye yeni bir üye katılacağından aileyle birlikte, eş dost ve akrabaları da tatlı bir heyecan sarar. Herkes yeni gelecek bebek bebek için hazırlıklar yapmaya başlar. Yeni bir bebek olacağı haberini aldığımız andan itibaren yapılan hazırlıkları ve eğlenceleri sizler için derledik

Patik, yelek, battaniye vb. örgüler hazırlanır

Aileye yeni bebek geleceği müjdesi alınır alınmaz babaanne, anneanne, teyze ve hala gibi aile fertlerinden elinden örgü gelenler yumuşacık bebek yünleri alıp yeni doğacak bebek için rengârenk yelekler, patikler, hırkalar, battaniyeler örmeye başlar. Örme bilmeyenler de ya ördürür yada satın alır. Kısacası bebeğin çeyizi hazırlanır J. Bebek için hazırlanan giysiler, içine beyaz sabun koyularak saklanır. Bebeğin cildi hassas olduğundan bebek doğduktan sonra da giysileri mutlaka sabun veya sabun tozu ile yıkanır.

Cinsiyet Öğrenme Partisi

Cinsiyet Öğrenme Partisi, son bir iki yıldır anne-baba adaylarının doğum öncesi özel günlerine eklenen yeni bir kutlamadır. Anne baba adaylarıyla birlikte yakınlarının da heyecanlarına heyecan, mutluluklarına mutluluk katan bir eğlencedir. Partinin amacı, anne-babaların bebeklerinin cinsiyetini hastanede değil, güzel bir ortamda sevdikleriyle öğrenmek istemeleridir. Cinsiyet öğrenme zamanı geldiğinde yani hamileliğin yaklaşık 16. Haftasında doktordan bebeğin cinsiyetini kendilerine söylemeyip bir zarfın içine koyması rica edilir. Daha sonra yakınlarınızdan ağzı sıkı sır tutabilen biri sizin için bu partiyi hazırlamaya yardım eder. Bu güzel haberi anne, baba, aile ve kutlamaya katılan diğer tüm davetliler aynı anda öğrenir. İşin sürprizi ve büyüsü işte tam da burada saklı. O ana kadar kimse cinsiyeti bilmemelidir.

Cinsiyet Öğrenme Partisi hakkında daha fazla bilgi için Cinsiyet Öğrenme Partisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Baby Shower

Baby shower, bebeğin dünyaya gelişini kutlamak için doğum öncesi düzenlenen eğlenceli bir etkinliktir. Müstakbel anne hediyeler, iyilik ve güzelliklerle mutlu edilir. Bu tür partiler genellikle ABD ve Avrupa’da oldukça popüler olmakla birlikte bir süredir ülkemizde de kutlanmaya başlandı. Bebeğin  geniş aileye ve arkadaşlara gösterilmesini sağlar.

Baby Shower konusunda ayrıntılı bilgi için Baby Shower sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Lohusa Şerbeti

Adetlerimize göre bebek doğduktan sonra tanıdıklar bebek ziyaretine gelir. Ziyarete gelenlere de lohusa şerbeti ikram edilir. Tarçın ve karanfil gibi güzel kokulu, lezzetli baharatlar ile şeker içeren lohusa şerbetinin yeni doğum yapmış anneye yararlı olduğu ve bebeğin daha rahat süt emmesini sağladığı düşünülür. Emzirme döneminde anne lohusa şerbeti içerse sütünün miktarının ve kalitesinin artmasını sağlar. Görünüşü ve lezzeti güzel olan bu şerbeti içenler, bebeğin hayatının da şerbet gibi tatlı geçmesi diler.

Bebek hediyeleri

Adetlerimize göre yeni doğan bebek ziyaretinde bebeğe çeşitli hediyeler getirilir. Yakın aile fertleri altın, altın künye veya maşallah takarken, eş dost arkadaş gibi tanıdıklar da bebek kıyafetleri benzeri hediyeler getirir. Kurdeleli nazar boncukları, altın ve maşallahlar bebeğin yatağında bulunan altın yastığına takılır. Altın künye veya bilezik de bebeğe takılabilecek hediyeler arasındadır. Bebeğe altın takanlar, hayatının bolluk ve refah içinde geçmesi diler.

Alınabilecek diğer hediye önerileri;

  • Altın veya Pırlanta kolye. Doğum yapan eşiniz ise, güzel bir tasarıma sahip altın veya pırlanta kolye alabilirsiniz. Doğum yapan kişi gelin ise, kayın valide maddi durumuna göre altın veya pırlanta bilezik, beşibiryerde vb. değerli hediyeler alabilir. Ayrıca bebeğe de altın takarlar.
  • Bebek bakım kitabı. İlk çocuk ise anneye alınabilecek en mantıklı hediyelerden biri bebek bakım kitabıdır. Bebek bakımı konusunda bilgiye ihtiyacı olan özellikle ilk kez çocuk sahibi olan anneler, bu kitaplar sayesinde gerekli bilgilere ulaşabilirler. Hediye konusunda güzel bir tercihtir.
  • Yeni doğan sepeti. Yeni doğan bebeklere ziyarete giderken hazırlanan güzel bir yeni doğan sepeti, son derece yararlı bir hediyedir.
  • Çiçek buketi. Taze çiçeklerden oluşan güzel bir çiçek buketi, her zaman memnuniyet verici bir hediyedir.
  • Oyuncaklar. Yenidoğan bebeğe uygun olmasa da ilerleyen zamanlarda bebekler oyuncaklarla oynamayı çok severler. Bebek için oyuncak seçerken bebeğin sağlığı ve güvenliği dikkate alınmalı ayın/yaşına uygun oyuncaklar seçilmelidir.

Bebeğe isim verme

Bebek doğmadan öncelikle bebeğe yakışır ve güzel bir isim bulunur. Bu anne babanın bebek üzerindeki ilk hakkıdır. Bebek doğduktan sonra en kısa süre içerisinde güvenilir ve dini bilgiye sahip bir aile büyüğü bebeğin kulağına uygun görülen ismi fısıldar, ardından kulağına ezan ve kamet okur. Böylece bebeğin ismi verilmiş olur. Bebeğin kulağına ezan okunması için önce bebek kucağa alınır, kıbleye dönülür, besmele çekilir ve Allah için hayır dua edilir. Sonra ezanı okuyan sağ kulağına ezan, sol kulağına ise kamet okur. Bu, Allah ile bebeğin arasında dua bağı kurulmasını sağladığı için önemlidir.

Eski zamanlarda çocuklara aile büyüklerinin ismi verilirdi. Bu gelenek birçok yerde devam etmesine rağmen giderek azalmakta ve anne babalar farklı isimler koyabilmektedir.

Dünyaya getirdiğiniz canlıya isim koymak, onun yaşamı boyunca tanımlanacağı kelimeyi seçmektir. Bizim hoşumuza giden bir ismin anlamı ya da anlamsızlığı çocuğumuza zarar verebilir. İleriki yaşamında, siz çocuğunuza o isimle seslenmekten zevk alsanız bile, ismi nedeniyle ömrü boyunca çekeceği sıkıntı geçmeyecektir. Bu nedenle çok dikkatli olunması, iyi düşünülmesi gerekir. Çocuğunuza yakışacak, mutlu olacağı güzel isimler bulmanızı dileriz.

Kuranda Geçen İsimler – Erkek Bebek

Kuranda Geçen İsimler – Kız Bebek

Kırk Uçurma (Kırk Çıkarma)

Bebeğin doğumundan sonraki 40 gün boyunca anne ve bebeğin dışarı çıkmaması, istirahat etmesi ve evde yalnız bırakılmaması inanışına dayanan Kırk Uçurma (Kırk Çıkarma), bu dönemin sonunda, yani 40. günde anne ve bebeğin özel bir banyo töreni ile ve dualarla yıkanarak ilk gezmelerine çıkması anlamına gelmektedir.

Günümüz koşullarında yeni doğan bebekler üzerinde eski bir adetin uygulanmasının sürdürülmesine birçok kişi sıcak bakmamakta ve gereksiz bulmaktadır. Ancak kırk uçurma töreni eski zamanlarda düşünülmüş ve aslında oldukça önemli nedenleri bulunmaktadır.

Bebeğin doğumu sonrasında annenin dikişlerinin kapanması, yaralarının iyileşmesi, vücudunun toparlanması, dinlenip enerjisini toplayıp doğumdan önceki sağlığına kavuşması için yaklaşık 40 gün süre gerekmektedir. Bu süreye lohusalık dönemi denmektedir. Bu gelenek, anne eski sağlığına kavuştuğundan bir çeşit kutlama niteliğindedir.

Bebeğin dünyaya gelişi ile yeni ortamına alışıp uyum sağlaması için yaklaşık 40 güne ihtiyacı vardır. Bu 40 gün boyunca hijyenik bir ortamda bakımına devam edilmelidir. Bu gelenek ile bebeğin de artık ev dışındaki dünyayla tanışabileceği kutlanmış olur.

Kırk Uçurma (Kırk Çıkarma) işleminin nasıl yapıldığı ile ilgili ayrıntılı bilgi için kırklamak (kırk çıkarma)sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebeğin göbek bağını gömmek

Yeni doğan bebeklerle ilgili en eski adetlerden biri ise bebeğin göbek bağını anlamlı bir yere gömmektir. Bebeğin göbek bağının gömüleceği yerin, çocuğun hayatını etkileyeceği, kaderini tayin edeceği düşünülür. Göbek bağı genelde iyi üniversitelerin okulların bahçesine gömülür, böylece çocuğun iyi bir eğitim alması amaçlanır.

Altı Aylık Kınası

6. Ay Kınası Ege ve civarında kız çocukları için yapılan bir gelenektir. Bebek 6 aylık olduğunda, 6 ay kınası yapılmaktadır. Bir kına annesi vardır. Diğer adı cici anne, bebeğe bir sepet içinde bebeğin ihtiyaçlarını hediye olarak verir. Kına sahipleri de cici anneye hediyeler verir. Ayrıntılı bilgi için Altı Aylık Kınası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diş Buğdayı Partisi

Eski bir Anadolu geleneği olan diş buğdayı bebeklerin ilk kez dişleri çıktığında yapılan bir gelenektir. Günümüzde çok fazla uygulanmamaktadır. Bebeğin ilk dişi çıktığında diş buğdayı partisi yapılır. Diş buğdayı hazırlanır ve gelen misafirlere ikram edilir. Diş buğdayının içine genelde boncuk saklanır, boncuğu bulan kişi bebeğe hediyeler alır. Ayrıca bebeğin önüne bir örtü serilir ve üzerine meslekleri temsil eden çeşitli oyuncaklar yerleştirilir; bebek bunların hangisini seçerse ileride o mesleği yapacağı düşünülür.

Diş buğdayı nedir? diş buğdayı nasıl yapılır? Diş buğdayı hediyeleri nelerdir? Bu konularla ilgili bilgi için Diş Buğdayı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum Günü Partisi

Doğumdan sonra bir yıl geçtiğinde ve bebeğin birinci doğum günü geldiğinde, ilk doğum günü kutlaması için hazırlıklar başlar. Pastalar, kekler, börekler, çörekler özenle hazırlanır; tüm akrabalar, komşular bebeğe hediyeler alır ve miniğin ilk yaşı neşe ile kutlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 487,891
DOLAR 7,9822
EURO 9,4563
BIST 1190,63