Annemin Defteri

Basen Eritme

Basen Eritme

Yaz geliyor Fit olmamız gerekiyor .
Basen eritme hareketlerini her gün  15 dakika yaparak ideal bir vücuda sahip olacaksınız. Evde yapabileceğiniz basen eritme hareketleri sayesinde hem kalçaların şekle girecek , iç bacaklarınız incelecek hem de kilo verecebileksiniz .
Basen Eritme
1- Bacakları mideye çekme hareketi. Kalçanızı da bir miktar havaya kaldırmalısınız.  Bu hareketi 3×10 şeklinde yapmanız basenlerinizin zamanla erimesi için oldukça yararlı olacaktır. (3×10 ne demek? Açıklayalım 3 set 10 tekrar demek. 10 kere dizlerinizi midenize çekip bırakınca 1 seti tamamlamış olursunuz. Ardından 20-30 saniye dinlenin ve 2. seti yapın)
Basen Eritme
2- Çömelme(squat) hareketi . Bu hareketi ellerinizi uzatarak da yapabilirsiniz. Kalçanızı dışarı doğru kasvisli şekilde uzatarak eğilmelisiniz. Nizami ve düzenli yapmanız şart. Bu hareket 3×10 şeklinde yapılırsa arka kısımdaki basenlerden kalıcı olarak kurtulmanıza fayda sağlayacaktır. Ayrıca düzenli yapılırsa yuvarlak kalça formunu oluşturmak için çok etkili bir harekettir.
Basen Eritme
3- Yan şekilde yatıp aşağıdaki görseldeki gibi bacaklarınızı sırayla 3×10 olarak açmalısınız. Dizlerinizi bükmemeniz gerek. Bu hareket kalçaları ve yanları oldukça iyi sıkılaştıracaktır. Hareket bitince diğer tarafınıza dönüp diğer bacağınızı da aynı şekilde çalıştırın.
Basen Eritme
4- Sırt üstü yatıp bacakları yukarı kaldırma hareketidir. Bacaklarınız eşit sırada kalkmalı ve dizlerinizi bükmemelisiniz.  Bu hareket karın ve göbek kaslarını çalıştırır ve bu sayede karın bölgesini sıkılaştırır. Günde 4×10 şeklinde yapmanız yeterli olacaktır.
Basen Eritme
5- Çapraz mekik hareketimiz . Yan karın ve göbek yağları üzerine çok etkili bir hareket olup günde 3×10 yapmanız yeterli olacaktır. Eğer çok zorlanıyorsanız çapraz olarak değil de düz mekik olarak da yapabilirsiniz. Eğer göbeğiniz mekik çekmeye izin vermiyorsa düz şekilde yatın ve dizlerinizi karnınıza doğru çekin(bu hareketin adı da ters mekiktir)
Basen Eritme
6- Bu hareketimizde arka bacağı esneterek kalçamızı basenimizi ve karnımızı sıkılaştırma konusunda çok başarılı bir harekettir. Bunu da günde 3.x10 şeklinde yapabilirsiniz.
Basen Eritme
7- Sağa sola esneyerek kaslarımızı ve kemiklerimizi açıyoruz yan kasları çalıştırıyoruz.  Bu egzersizi yaparken olabildiğince sola ve sağa esnemeye çalışalım. Ne kadar düzgün esnersek o derece fayda sağlayan bir harekettir. Bu hareketi de günde 3×10 şeklinde yapmanız önerilir. Bu hareketlerin tamamını uygulamak 15-20dk’nızı almaz. Bir kaç ay sonra istediğiniz sıkılığa kavuşmanın buna değeceğinden emin olabilirsiniz.
Basen Eritme

Egzersizlerin daha etkili olması için

Günde en az 2 litre su içmeye alışın. Yeterli suyu içmezseniz yağ yakamazsınız.
Her öğünde mutlaka protein içeren bir gıda almaya özen gösterin(sabahları yumurta ve peynir,diğer öğünlerde ızgara veya haşlanmış et çeşitleri)
L-carnitine ve CLA ürünleri ile birlikte bu egzersizleri yapmanız veriminizi arttıracaktır. İmkanınız varsa kullanmanızı öneririm(kullanan bayanlar yağlanmanın azalmasıyla birlikte selülit oluşumunun da gözle görülür seviyede azaldığını belirtti)
Mutlaka temiz karbonhidrat kaynaklarından faydalanın. Beyaz ekmek, unlu mamuller, şeker, meyve suyu, asitli içecekler makarna ve pilav yerine tam buğday veya çavdar ekmeği, bulgur pilavı veya kepekli makarna, sebze yemekleri gibi kaynaklardan karbonhidrat alın. Özellikle akşam saatlerinde karbonhidrat içeren gıdalar almayın.
Tatlıları ve meyveleri azaltın. Yiyorsanız da gün içinde sabah vakitleri tüketin akşam tüketmeyin.
Gece yatağa tok girmeyin.
Egzersizlerle birlikte gün içinde maksimum miktarda yürüyüş ve koşu yapmaya çalışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 483,447
DOLAR 7,867
EURO 9,3108
BIST 1210,41