Annemin Defteri

Balık yağının faydaları

Balık yağının faydaları

Balık yağı, yemek pişirmek için kullandığımız normal yağlar ile karıştırılmaması gereken, sayısız sağlık yararı bulunan ve vücut için gerekli tüm temel asit ve mineral kaynağını sağlayan özel bir besin takviyesidir.

Balık yağı sardalye, ton balığı, somon, uskumru ve lüfer gibi yağ bakımından zengin balıkların dokularından elde edilir.

Omega-3 vücuttaki proteinin hücre zarı yapısına katılmasını sağlayan fosfolipitlerin yalıtımındaki temel yapı taşıdır. Sağlıklı büyüme-gelişme ve sağlıklı yaşam için besinlerle alınan Omega-3, Omega-6 oranının 1/5-6 olması gerekmektedir. Ancak günümüz toplumlarında bu oran 1-20 hatta 1/50’dir. Bu dengenin bozulması birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Çünkü Omega-3, Omega-6 yağları aynı zamanda sinyal molekülleridir; vücudun kardiyovasküler, solunum, bağışıklık, endokrin sistemlerinde geniş kapsamlı işlevlere sahiptir, diğer vitaminlerin emilimini artırır, kanser hücrelerini bloke eder, kolesterol, Alzheimer, diyabet riskini düşürür.

Omega-3’ün beyindeki gri bölümde-nöronların olduğu kısım- ve göz retinasında yoğun bulunduğu, eksikliğinde ise çocuklarda motor gelişimi, öğrenme zorluğu, konsantrasyon sorunu yaşandığı tespit edilmiştir.

1200 Mg Saf Balık Yağı’nın  Özellikleri ne olmalıdır

Beyin/bellek ve göz sağlığı söz konusu olduğunda DHA ön plana geçiyor. Damar sağlığı, pıhtılaşma sistemi ve kalp sağlığı söz konusu olunca da EPA favori gösteriliyor.  En az 384 mg EPA  “Eicosa Pentaenoic Acid” , 252 mg DHA  “Docosa Hexaenoic Acid” (Toplam 780 mg Omega-3) içerir. Çocuklar için günlük 250-300 mg EPA+DHA miktarında Omega-3, bunun en az 250 mg’ı DHA olmalıdır. Çünkü Omega-3 yağ asitleri bağışıklık sistemi, göz, beyin ve diğer hayati organların işleyişinde etkin rol oynar

IFOS (Uluslararası Balık Yağı Standartları Enstitüsü) tarafından kalite onaylı olmalı

Trigliserid formda yani doğal ve saf balık yağı olarak üretilmiş demektir. Yarı mamul-etil ester balık yağları gibi-değildir.

İçeriğinde cıva bulunmamalı

Yumuşak kapsül formunda üretilmeli

Deodorize edilmiş olmalı.(Kötü koku bırakmaz)

Kapsül kaynağı olarak balık jelatini kullanılmalıdır

Balık Yağı Faydaları

Balık yağı, sağlıklı bir vücut bakımı için gerekli olan omega-3 yağ asitleri çeşitlerini içerir. Balık yağı bulabileceğiniz besinler antioksidan, selenyum ve iyodür içermektedir. Peki bu besinler size nasıl yardımcı olur?

• Kalp Sağlığını Geliştirir
Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan araştırmaya göre, omega-3 yağ asitleri kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Balık yağı, LDL (kötü kolesterol) seviyelerini azaltmak ve HDL (iyi kolesterol) seviyelerini artırmak için omega-3 yağ asitlerinin kaynağı olarak hizmet verebilir.
Yapılan bazı ön araştırmalar da arthrosclerosis stokes (damar sertliği) azaltılması ve önlenmesi için etkin olduğu iddia ediliyor.

• Kilo Kaybına Yardımcı Olur
Profesör Peter Howe tarafından Güney Avustralya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma kilo verme konusunda balık yağının etkinliğini kanıtladı.

• Bağışıklık Sistemini Geliştirir
Daha etkili bir bağışıklık sistemi için, balık yağının düzenli tüketimi oldukça yararlıdır. Balık yağı, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek öksürük, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudunuzun savaşmasını sağlar.

• AIDS Hastaları için Yararlı
Lexington Beslenme Bilim Programı tarafından yapılan ön araştırma, AIDS hastalarını tedavi etmek için balık yağının fayda gösterdiğini gözlemlemiştir.

• Anti-inflamatuar Olarak Etki Gösterir
Kronik inflamatuar hastalığı, düzenli balık yağı tüketimi yardımı ile tedavi edilebilir. Balık yağı, bir tür spru, İBH (İrritabl Bağırsak Sendromu), ülseratif kolit, bağırsak sendromu, mide-bağırsak bozuklukları gibi bağırsak hastalıkları için iyileştirici etki gösterir. Crohn hastalığı olan kişiler için de gerekli vitamin diğer besinlerin emilimini zorlaştıran unsurlarla savaşır.

• Artrit Tedavisinde Faydalıdır
Royal Adelaide Hospital and University of Newcastle araştırmasına göre, yeterli miktarda tüketilen balık yağı artrit tedavisinde çok yararlı olabilir. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar, artritli hastaların balık yağı kullanımı ile bazı yan etkilere karşılaşabilir olduğunu iddia etmektedir.

• Depresyon Tedavisinde Kullanılır
Omega-3 yağ asitleri intihar eğilimleri, üzüntü, kaygı, zihinsel yorgunluk, cinsel istek ve huzursuzluk gibi depresyon ve ilgili belirtilerin tedavisi için iyi gelmektedir. Yapılan ön araştırmalar, balık yağının duygudurum ve duygudurum bozukluklarını tedavi etmede faydalı olduğunu göstermektedir.

• Alzheimer Hastalığı için Faydalıdır
Balık yağında bulunan EPA ve DHA anahtar bileşenleri, Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamaktadır.

• Cilt Sağlığı ve Saç İçin Faydalıdır
Balık yapı, cilt kuruluğunu engelleyerek, parlaklığı korumada yardımcı olabilir. Balık yağı, kaşıntı, egzama, döküntü gibi cilt problemleri için etkili bir tedavi yöntemidir. Buna ek olarak balık yağı, saçların parlak ve hacimli görünmesini sağlar ve saç köklerini besler.

• Tip 2 Diyabet için Etkilidir
Balık yağı, trigliserid düzeylerini azaltarak diyabetik hastalara yardımcı olur ve bu nedenle kalp damar hastalıkları için koruma kalkanı oluşturur.

• Hamileler için Faydalıdır
Balık yağında bulunan DHA beyin ve göz gibi bebeğin organlarının gelişimini destekler. Ayrıca balık yağı, düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlığına karşı koruma sağlar. Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik için balık yağı tüketmek oldukça faydalıdır. Ancak, hamilelik için zararlı olabilecek A vitamini içeriğinden dolayı balık yağı gibi karaciğerlerden çıkarılan balık yağlarının tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

Balık Yağı Yan Etkileri

Eğer diyet için balık yağı kullanımı düşünüyorsanız dengeli miktarda tüketmeniz gerekmektedir. Balık yağının çok fazla tüketimi mide rahatsızlığı ve aynı zamanda kilo alımı ve kan şekerine neden olabilir.

Zehirli kontamine balıklardan elde edilmiş balık yağı sizin için zararlı olabilir, bu sebeple balık yağını satın almadan önce her zaman, saflık ve kaliteye önem verin. Balık yağı takviyeleri kapsül, tablet, hap ya da yumuşak jeller şeklinde piyasada mevcuttur. Size en uygun olacak balık yağı tüketimi için doktorunuza danışmanızda fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 495,46
DOLAR 8,0898
EURO 9,5691
BIST 1156,75