Annemin Defteri

Balık Gelinlik

Gelinlik kesimleri arasında en etkileyici model olduğunu söyleyerek söze başlayabilirim. Açık söylemek gerekirse bazı balık kesim gelinlikler kusursuzlukla eşit anlama gelebilecek kadar iddialı modellerdir. Öyle ki eğer bir kişilik özelliği olsalardı, kuşkusuz mükemmeliyetçi olurlardı.

Bu kesim gelinlikler denizkızı ve balık diye farklı şekillerde ifade edilse de aslında birbirinin aynısıdır. Balık kesim gelinliklerin genel özellikleri vücudun siluetini göz alıcı ve iddialı bir şekilde ortaya çıkartmak olsa da tam balık ve yarım balık gelinlikolarak ikiye ayrılır.

“Balık kesim”, A kesim, prenses kesim ve düz kesim gibi, gelinliğin etek ve bel bölgesine yani alt bedenine bağlı olarak tanımlanan gelinlik etek kesimidir.

Tam Balık Gelinlikler Nasıldır?

Tam balık gelinliklerin en belirgin özelliği vücudu dizlere kadar sımsıkı sarmalarıdır. Dize kadar sıkıca tüm vücuda oturan gelinlik dizlerden sonra denizkızı kuyruğu gibi genişler. Alışılmışın dışında ve etkileyici bir silüet yaratan bu model hatları kum saati formuna soktuğu için olabilecek en iddialı ve zarif gelinlik modelidir diyebilirim.

свадебные платья 2016 год ile ilgili görsel sonucu

 

Yarım Balık Gelinlikler Nasıldır?

Yarım balık gelinlik modelleri ise vücudu dize kadar değil, kalçanın bitişine kadar sımsıkı saran modellerdir. Tam balık gelinliklere göre kullanımı ve hareket etmesi daha kolay bir modeldir. Vücudun hatlarını yine tüm çekiciliği ile gözler önüne serse de kalçadan sonra aşağı doğru genişler ve hareket alanı sağlar.

Görsel sonucu

 

Balık Model Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Tam balık ve yarım balık kesim gelinliklerin nasıl bir formu olduğunun üzerinden geçtiğimize göre sıra balık kesim gelinlik çeşitleri arasında en çok tercih edilen modellerden birkaç örnek vermeye geldi. Balık kesim bir gelinlik giymek konusunda netleşmiş olsan bile nasıl bir model tercih edeceğine olabildiğince çok örnek inceleyerek karar verebilirsin. Sırt dekolteli mi, uzun kollu mu, straplez mi, askılı mı, dantelli balık model mi ? Bakalım hangisini daha çok beğeneceksin.

Balık Model Sırt Dekolteli Gelinlik

Balık Kesim Uzun Kollu Gelinlik

Balık Kesim Kuyruklu Gelinlik

Balık Kesim Askılı Gelinlik

Balık Kesim Gelinlik Modelleri Hangi Vücut Tiplerine Uyar?

Balık model gelinlikler başta da dediğim gibi biraz kusursuzluğun sembolü oldukları için ne yazık ki her vücut tipine uygun değildir. Her vücut tipinin kurtarıcısı A kesim gelinliklerin aksine içine girecek bedenlerde bir parça idealizm ararlar. Genel olarak ince yapılı uzun boylu gelin adaylarına uygun olsa da tam ve yarım olmak üzere de vücut tipi tercihinde değişkenlik gösterirler.

Tam Balık Gelinlik Hangi Vücuda Uyar?

Bu modeli tercih etmen için uzun bir boya, ince bir bele, düzgün kalçalara, kalkık bir popoya ihtiyacın olacak. Biraz da cesarete tabii! Çok ideal bir tablo çizdiğimin farkındayım ama bu gelinlik modelinin hakkı böyle verilir desem yeridir.

Tam balık gelinlik kesimini genel olarak kum saati vücut tipindeki gelin adaylarına öneriyorum. Bu vücut formu en güzel, en gösterişli, en seksi, en orantılı vücut tipi olarak bilinir. Geniş omuzlara, gösterişli bir göğüs bölgesine, incecik bir bele, göğüs genişliğinde kalçalara işaret eden kum saati tipi şu meşhur 90-60-90 idealizminin temsilcisidir. Ölçüler farklı olabilir ama önemli olan orandır.

Kısacası kum saati oldukça orantılı bir vücut tipidir. Böyle bir vücuda sahipsen tam balık formunda iddialı bir gelinlik giyebilirsin.

Yarım Balık Gelinlik Hangi Vücuda Uyar?

Yarım balık gelinlik modelleri, tam balık kadar mükemmeliyetçi modeller değildir. Taşıması tam balık kesime göre daha kolay olan yarım balık gelinliklerini özellikle atletik vücut tipine sahip olanlara önersem de orta-uzun boylu, balıketi gelin adayları da bu modeli korse kullanarak tercih edebilir. Çünkü yarım balık, tam balık modellere göre fazlalıkları kamufle eder ve vücuda dengeli bir görünüm sağlar.

Yarım balık modelleri rahatlıkla giyebilecek atletik vücut tipinde genellikle omuzlar geniş, göğüsler küçük, kalçalar dardır. Bel ise çoğu zaman çok belirgin olmayabilir.

İlla 1.75 Boy mu Lazım?

Açık konuşmak gerekirse balık formunda bir gelinlik giymek için bacak boyu lazım. Bu modelde doğru silueti yakalamak için 3’te 1 beden, 3’te 2 bacak boyu idealdir. Göğüs ise çok dolgun olmamalıdır. Fakat bunun yanı sıra kolay kolay kimse balık giyemez, en az 1.75 cm boy lazım diye de bir şey yok. Önemli olan proporsiyonların dağılımı yani orantılı olması. Balık gelinliklerde kup ve etek, bacak / beden oranına göre kesilmeli, yani balığın takış yeri çok önemli.

Eteğin takış yeri aşağıdan olursa bacak boyu bastırılır dolayısıyla uzun bacak gerektirir ama yukarıdan takılırsa kısa bacakları olduğundan biraz daha uzun gösterir.

Gövde boyunun bacağa göre daha uzun olduğu durumlarda bacak boyunu uzatmak adına korsajlı balık modeller tercih edilerek göğüs altına doğru çıkılabilir. Bu görüntü estetik olarak değer katar.

Balık Gelinlikle Hangi Kumaşlar Tercih Edilir?

Balık gelinlik kumaşları için özellikle malzemenin içinde bir miktar likra olmasını öneriyorum. Vücudu önemli ölçüde saracağı için hele de tam balık gelinliklerde kumaşın içinde likra olması sana hareket rahatlığı sağlayacaktır. Bu tip gelinlikler için ipek tafta, ipek saten, organze gibi tok kumaşların yanı sıra tül ve dantel de yine önerebileceğim kumaşlar arasında.

Kısa boylu gelin adayları bu modeli tercih edeceklerse genel olarak balık modellerin alt ve üst bölümlerinde aynı tipte kumaşın kullanılması daha doğru olacaktır. Örneğin üst kısmı dantel alt kısmı tül gibi 2 farklı kumaş kullanılırsa kumaş geçişleri boyu keseceğinden daha kısa gösterir.

Balık Gelinlik için Önerilen Duvak Modelleri Hangileri?

İhtişamlı, iddialı ve upuzun kuyruklu bir balık gelinlik giyeceksen, hep uzun bir duvağın hayalini kurduysan, balık gelinlik duvağım da gelinliğim gibi gösterişli olsun, kuyruğumun peşi sıra salınsın diyorsan şapel veya katedral tipi duvak takabilirsin. Duvağın boyunu gelinliğinin kuyruğunu geçecek şekilde yaptırırsan gelinliğinle duvağın bütünlük sağlayacaktır.

Fakat gelinlik modelinin hatlarını duvakla kapatmak istemiyorsan parmak uçlarında biten duvakları da tercih edebilirsin.

Kısa kuyruklu bir balık gelinlik giyeceksen dirsek hizasında biten duvakları öneriyorum. Zaten son yıllarda gelin adayları gece boyunca rahat etmek için bir uzun bir de kısa duvak takıyor ve uzun duvağı nikahtan sonra çıkartıyor.

Eğer mevsimsel ve mekânsal uyumu yakalayabilirsen duvak yerine büyük beyaz bir şapka ya da saç aksesuarı da takabilirsin.

Balık Kesim Gelinlikler için İdeal Yaka Modelleri Neler?

Balık gelinlikler en iyi uyumu askılı ve V yaka ile yakalasa da, bu aslında biraz üst bedene göre değişecek bir tercih olacaktır. Mesela omuzların geniş, göğüslerin küçükse balık kesim straplez gelinlik senin için daha doğru kullanım olacaktır.

Göğüslerin iri ise V yakayı kesinlikle U ve yaygın yakaya göre tercih etmelisin. V yaka gelinliklerin küçük hatta düz göğüslü modellerde daha şık göründüğü ve büyük göğüslü kadınların V yaka giyemeyeceğine dair bir ön yargı olsa da gelinlik tasarımcıları büyük göğüslü gelin adayları için de derin V yaka öneriyor.

V yaka ve doğru kuplarla iyi bir görüntü yakalayabilirsin. Derin V yaka diagonal bir efekt vererek, bir göz yanılsaması ile vücudu böleceği için kayık yaka ve U yakaya göre daha estetik bir görüntü yaratır. Bana sorarsan balık gelinliklerde en etkileyici kombinasyonu uzun kollu derin V yaka ile yakalayabilirsin.

Balık Gelinlikler Hangi Düğün Mekanlarında Giyilir?

Gelinlik mi düğün mekanına göre seçilir, yoksa düğün mekanımı gelinliğe göre seçilir? İşte kadim bir soru! Genel kanı elbette gelinlik, düğün mekanına göre seçilir. Fakat biz kadınlar açısından düşünüldüğünde, bizim için en önemli şey ne düğün mekanı, ne davetiye, ne de başka bir şey… Gelinlik! O yüzden hayalindeki gelinliğe göre mekan aramakta özgürsün. Tabii vücut tipine uygun olanı seçmek şartıyla…

Ben son derece gerçekçi ve garantici bir gelin adayıyım diyorsan, mekana göre gelinlik seçme prensibini aklında tutman yeterli. Nedir bu prensip? Gelinliğine düğün mekanında kendini ortaya koyma şansı tanımak. Organizasyonun dozu yüksekse, davetli sayısı fazlaysa, mekanın atmosferi görkemliyse gelinliğin bu ortam içinde kendini gösterebilecek hacme ve ihtişama sahip olmalı.

Eğer upuzun kuyruklu, gösterişli bir balık model tercih edeceksen, düğün mekanının gelinliğini kaldırabilecek hacimde olmasına özen göster. Böyle bir gelinliği yalılarda, saray ya da kasırlarda tercih edebilirsin.

Fakat eğer kısa kuyruklu ve sade balık model gelinlik tercih edeceksen daha çok kulüp ve davet alanları için uygundur.

Kumsal düğünü, tekne düğünü, kır düğünü gibi mekanlarda hareket alanını kısıtlayacağı için balık gelinlik giymeni önermiyorum fakat ısrarla ben hem kır düğünü hem de balık gelinlik istiyorum diyorsan olabildiğince ince kumaşlarla, kısa kuyruklu ve yarım balık tercih etmeni öneriyorum.

Balık Kesim Gelinlikle Nasıl Bir İç Çamaşırı Giymeliyim?

İç çamaşırı kullanımın tam ya da yarım balık tercihine göre değişecektir. Eğer vücudu kalça bitimine kadar saran ve kalçadan sonra açılan yarım balık giyeceksen, korsen göğüs altından başlayıp kalça sonuna yani gelinliğin eteklerinin genişlediği yere kadar olmalı. Buna göğüs altı etek korse diyebiliriz. Etek korseleri ince kumaşlı bir gelinlikle kullanacaksan, dikişsiz lazer kesim denilen modellerden seçmelisin.

Tam balık model bir gelinlik giyeceksen, göğüs altından dize kadar uzanan dikişsiz tam boy tayt korse kullanabilirsin. Böylece gelinlik üzerinde kalıp gibi durur. Tam balık kesim gelinlikle korse kullanmak istemiyorsan, büstiyer kullanmayı da düşünebilirsin. Elbette bu seçimde devreye yaka ve sırt dekoltesi tercihinin de gireceğini hatırlatayım.

Balık Gelinlik Giyen Ünlüler Kimler?

Kim Kardashian, Merve Boluğur, Hilary Duff, Pelin Karahan gibi ünlülerin tercih ettiği balık kesim gelinlikleri daha önce de söylediğim gibi taşıması kolay değil. Merve Boluğur, Berta tasarımı gelinliğiyle oldukça şık ve etkileyiciyken, Pelin Karahan’ın tercih ettiği Oscar De La Renta tasarımı gelinlik, o sırada hamile olması sebebiyle doğru bir tercih değildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 481,611
DOLAR 7,8265
EURO 9,2841
BIST 1211,51