Annemin Defteri

Baby Shower

Baby Shower

Baby shower, bebeğin dünyaya gelişini kutlamak için doğum öncesi düzenlenen eğlenceli bir etkinliktir. Müstakbel anne hediyeler, iyilik ve güzelliklerle mutlu edilir. Bu tür partiler genellikle ABD ve Avrupa’da oldukça popüler olmakla birlikte bir süredir ülkemizde de kutlanmaya başlandı. Bebeğin  geniş aileye ve arkadaşlara gösterilmesini sağlar.

Hamilelik ve bebeğin dünyaya gelmesiyle ilgili kutlamalar eski tarihlerden beri vardır. Hamile kalındığında, bebek doğmadan önce veya doğduktan sonra farklı kutlamalar yapılmaktadır.

Baby shower geleneği eski yıllarda bebek doğduktan sonra çay partileri şeklinde yapılırken bebek doğmadan önce yapılmaya başlanmış. Amacı ise annenin ihtiyaç duyduğu şeyleri edinmesine ve maddi yükünü biraz hafifletmesine yardımcı olmanın yanında ruhsal yönden de anneyi rahatlatmakmış.

Baby shower partisine genellikle bebeğin doğum haberini mutlulukla paylaşmak isteyen kadınlar katılır. Baby shower partisini genellikle anne adayının en yakın arkadaşı ya da arkadaşları düzenler. Ancak yakın bir aile üyesi ya da anneanne de düzenleyebilir.

Parti hazırlıkları yapılırken ilk olarak, anne adayıyla oturup parti için en uygun tarih belirlenmelidir. Genelde baby shower, doğuma 1-2 ay kala olan zaman diliminde ve annenin kendini rahat hissettiği bir tarihte düzenlenir.

Anne adayının kişisel zevkine, tercihine ve imkanlarına göre evde veya dış mekanda yapılabilir. Baby shower süsleri kullanılarak bebeğin cinsiyetine veya annenin sevdiği renge göre renklendirme yapılarak mekan süslenir. Çeşit çeşit ikramlıklar hazırlanır. Hazırlanan nefis ikramlar yenilerek, hatıra fotoğrafları çekilir.

Bebekle ilgili değişik oyunlar tasarlanır ve oynanır. Önemli olan parti sonunda temizlik işi anne adayına kalmamalıdır.

Baby shower partisine davet edilen misafirler anne adayına bebeklerle ilgili battaniyeler, kıyafetler, biberonlar, bebek bezleri ve oyuncaklar gibi küçük hediyeler getirirler ve onun kendini mutlu hissetmesine yardımcı olurlar. Böylece anne karnındaki bebek de bu pozitif ortamdan olumlu anlamda etkinlenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 504,359
DOLAR 8,3465
EURO 9,6728
BIST 1112,37