Annemin Defteri

Avize

Avize

Evin hangi odasında avize hangi odasında sade bir lamba kullanacağınız, hangi odasında gösterişli hangi odasında sade bir avize kullanacağınız kararı önemli bir karardır.

Avize

Odalara göre avizeye geçmeden önce avize alırken nelere dikkat etmeliyiz

Avizenin kaplamasının ve metal kısmının kesinlikle çelik ve paslanmaz yapıda olması gerekir. Buna dikkat edilmezse kısa bir süre sonra avize metal aksamları nem ve rutubete bağlı olarak yada temizlik yapılırken ıslak bezle silindiğinde paslanma belirtileri görülebilir, avizenin görüntüsü çok çirkin olabileceğinden kullanılamaz duruma gelebilir.

Avizenin üzerinde herhangi bir aksesuar veya motif işleme varsa sağlam bir şekilde tespitlenmesi (sabitlenmesi) gereklidir. Tutturma işlemi sağlam olmaz ise en ufak bir sarsıntıda veya ampulün verdiği sıcaklık ile düşebilir yada yerinden çıkabilir.

Garanti belgesi ve kullanım şartlarına dikkat edin. Avizenin garanti dışı halleri veya şartları yazılıdır. Bu şekilde avizenizi daha uzun süre ile kullanabilirsiniz.

Eğer taşlı avize aldıysanız üzerindeki kristal taşların asfor özellikli denilen 1. sınıf olmasına dikkat edin. Avize üzerindeki kristal taşlar kalitesiz olursa ışığa tutulduğunda gök kuşağı renklerini yansıtmayacak veya taş kesimi net çizgilerden olmayacaktır. Kalitesiz kristal taşlar, Zamanla sararmakta ve renk değiştirmektedir.

Genellikle evin en gösterişli avizesinin bulunduğu yerdir. Salon avizesi çeşitleri kafanızı karıştırabilir bu konuda inanılmaz bir çeşitlilik söz konusudur. Salonun büyüklüğüne göre avize büyüklüğü doğru seçilmelidir. Yeteri kadar büyük olmayan bir avize salonunuzu yeterince aydınlatmayabilir.

Salonda bulunan koltuk takımı ve yemek takımı ile uyum içerisinde olmalıdır. Koltuk takımı modern tarz seçilmiş ise avizelerde modern seçilmelidir. Tarzının yanında renk uyumuna dikkat edilmelidir.

Salon oturma odası olarak kullanılmayacak ve dolayısıyla çok fazla kullanılmayacak ise enerji tasarruf faktörü çok önemsenmeyebilir.

Avizenin bulunacağı yerin aydınlanma ve ışık gereksinimine dikkat edilmeli avizenin aydınlatma düzeyini iyice hesaplayın, fazla ışık isteniyorsa daha açık avizeler seçin. Örneğin 50 m2 bir salonunuz var siz 2 li bir avize seçtiniz bu bir çözüm olmayacaktır. en az 6 lı bir avize 50 m2 odanızı veya salonunuzu  yeterince aydınlatacaktır. Yada etrafı koyu renk camla kaplı avizelerde ışık %35 oranında azalacağı için avize kol sayısı yüksek modelleri tercih edebilirsiniz.

Evin tasarımı ve tarzı salondan başlar diğer mekanlar salona uyum sağlayacak şekilde seçilmesi uygun olacaktır. Avize içinde salonda kullandığınız avizeye uygun antre ve koridor avizesi seçmek durumunda olacağınızı unutmayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 497,871
DOLAR 8,2905
EURO 9,6798
BIST 1126,99