Annemin Defteri

ALYANS SEÇİMİ

ALYANS SEÇİMİ

Değerli bir aksesuar olmaktan da öte, sevdiğimiz kişiye bağlılığımızın, birlikteliğimizin ve sevgimizin somut bir simgesidir alyans.

Alyansın yuvarlak olması aşkın sonsuzluğunu ve devamlılığı sembolize eder. Yeri ise asırladır aynı; sol elin dördüncü parmağı. Sol elin yüzük parmağından kalbe kadar hiç kesilmeden giden bir damar olduğuna (Vena Amoris=aşk damarı) dair eski bir Mısır inanışı, alyansın bu parmağa takılmasındaki etkendir.

Alyans, insanların ömür boyunca en uzun kullandıkları takıdır. Çok uzun yıllar kullanacağınız ve en anlamlı aksesuarlarınız olacakları ve ayrıca her bakışınızda o güzel gününüzü hatırlatacakları için alyanslarınızı dikkatli seçmelisiniz. Evliliğin simgesi olan alyans da zamanla değişime uyuyor. Beyaz ve sarı altından yapılmış modelleri değerli taşlar daha da şık göstermekte. Platin ve kırmızı altın da alyans modellerinde kullanılan diğer metaller olarak vitrinlerde yerlerini almaktalar. Mücevher markaları son zamanlarda seçkin dizaynları ile alyansa bambaşka görünümler de vermekteler, genellikle damatlara gelin için tasarlanan alyansın taşsız modelini hazırlıyorlar. Alternatifler o kadar zengin ve çeşitliki, birbirinden güzel alyanslar arasından seçim yapmanız hayli zor olacaktır. Asil ve zarif bir tek taş mı, yoksa modern tasarımlı beyaz altın bir alyans mı? Tercihinizi ne şekilde yaparsanız yapın, ömür boyu vazgeçilmez bir takınız olacakları için, her zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz, giyim tarzınıza uyan bir seçim yapmanızı tavsiye ederiz.

  • Zevkinize uygun bir model bulabilmek için yeterli zaman ayırmalısınız.
  • Alyans seçiminde ilk adımınız hangi metali istediğinize karar vermek olmalı.
  • Kuyumcuya birbirinizin yüzükleri içerisine isimlerinizi ve nişan tarihinizi yazdırmayı unutmayınız.
  • Özel bir tasarım yaptırmak istiyorsanız bunun için 3-6 haftalık bir süre gerekiyor.
  • Yüzük alırken parmağınıza rahat ve tam oturmasına dikkat edin.
  • Yüzük parmağınıza tam olduysa bile yorgunluk ya da sıcak yüzünden parmağınızın şiş olabileceğini göz önünde bulundurun.
  • Diğer takılarınızı seçerken de yüzüğünüz ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

TAKI

Ömrünüz boyunca hediye olarak alacağınız ve vereceğiniz en anlamlı hediyeleri seçmek üzeresiniz.

Geline takılacak takılar genelde kayınvalide tarafından seçilir. Yakınlık derecenize göre mümkünse alışverişe kendisi ile birlikte çıkarak kendi zevkinize ve tarzınıza uyan modellere karar verin. Sonuçta size takılan takıları bir ömür boyu siz kullanacaksınız. İnci setler her sene moda! Bu sene ayrıca zümrüt başta olmak üzere renkli taşlar da moda. Beş ve yedi taşlar artık pek tercih edilmiyor, tam tur alyanslar moda. Gelinliğinizin üzerinde Swarovski olacaksa, inci yerine pırlanta takı daha uygun bir görünüm sergileyecektir.

Damada takılan takılar gelinlere oranla daha kısıtlıdır. Genellikle saat, tek taş yüzük veya yaka iğnesi tercih edilir. Önerimiz, her ikinizin de zevkle kullanabileceği erkek ve kadın modelleri bulunan şık ve kaliteli bir saat takımı seçmeniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 504,359
DOLAR 8,3465
EURO 9,6728
BIST 1112,37