Annemin Defteri

A Kesim Gelinlik

A Kesim Gelinlik Nedir, Nasıl Olur?

A model gelinliğin özelliklerinden başlamak istiyorum o yüzden öncelikle bu kesimin bir tanımını yapalım. A kesim, vücudun üst bedenini sararak göğüsleri topladıktan sonra belden aşağıya doğru A harfi şeklinde inen gelinlik kesimdir. Yani bel bölgesinden evaze gelen etek modeline A kesim denir.

A model gelinlik rahat mı diye merak ediyorsanız hemen söyleyeyim. Kullanımı rahattır, her ortama ve her bedene uyum sağlayabilen özelliği ile en çok tercih edilen gelinlik kesimidir. Adeta kullanıcı dostudur. Kamuflajın ustasıdır. Kısa boylulara müjde vereyim, bu kesimde bacak boyu uzun görünür.

“A kesim”, prenses kesim, düz kesim ve balık kesim gibi, gelinliğin etek ve bel bölgesine yani alt bedenine bağlı olarak tanımlanan gelinlik etek kesimidir.

A Kesim Gelinlikler Hangi Vücut Tiplerine Uygundur?

A kesim gelinlikler adeta cankurtarandır. Mucizevi bir şekilde tüm vücut tiplerine uyum sağlarlar. Kimsenin kalbini kırıp, gönlünü yerde bırakmazlar. En ideal vücut tipi olan kum saatinden armut vücut formuna, elma vücut tipinden dikdörtgene, hatta ters üçgene kadar bütün vücut tipleri istiyorlarsa bu kesimi tercih edebilirler.

Özellikle minyon orta boylu gelin adayları için idealdir. Eh biraz da basen ve kalçalarınız geniş, beliniz de orta kalınlıktaysa A kesimle yaşadınız demektir.

Genellikle elma ve armut vücut tipleri için önerilen bu kesimde amaç kalça ve basen bölgesini kamufle etmek oluyor. Elma tipli vücut formlarında göğüs, kalça ve bel hemen hemen birbirine yakın ölçülerdedir. Bu kesim belden itibaren A şeklinde inerek bir illüzyon yaratır ve göğüs ve kalça ölçülerini orantılar. Elma vücut tipleri bel bölgelerinin daha ince görünmesi için bu kesimi tok kumaşlarla tercih etmeli ve korse kullanmalı.

A Kesim Gelinlik Çeşitleri Neler?

Çok uyumlu bir etek kesimi olan A model gelinlikler, ülkemizde de prenses kesim gelinliklerin tahtını elinden aldı. A kesim gelinlik giyeceğim kesin ama ne tip bir model tercih edeceğimi bilmiyorum diyorsan işte birkaç örnek!

A Kesim Askılı Gelinlikler

A Kesim Kuyruklu Gelinlikler

A Kesim Sırt Dekolteli Gelinlikler

A Kesim Truvakar ve Uzun Kollu Gelinlikler

A Kesim Gelinlikler Hangi Kumaşlarla Uyumlu?

Her vücut tipine uyum sağladığı gibi kumaş seçiminde de bizi özgür bırakıyor A kesim gelinlikler. Tül, saten, ziberlin, mikado, organze, dantel… A kesim modellerde gelinlik kumaşlarının hepsini kullanabilirsin. Elbette gelinlik tasarımcın ya da terzinin öneri ve tavsiyelerini göz önünde bulundurmanı hatırlatırım.

A Kesim için Önerilen Duvak Modelleri Nasıl?

A form gelinlik modelleri uyumlu yapılarını duvak konusunda da sürdürüyor. Eğer uzun bir duvak hayali kuruyorsan katedral ya da şapel tipi bir duvak tercih edebilirsin. Böyle çok daha görkemli bir görüntü yakalayabilir, prenses kesim gelinlik giymesen de kendini prensesler gibi hissedebilirsin.

Fakat benim önerim klasik bir tercih olan A kesim bir gelinlikle çok iddialı bir duvak kullanmaman yönünde olacak. A kesim duvak modeli olarak dirsek hizasında ya da parmak ucunda biten bir duvak sade ve klasik görüntüye daha çok uyum sağlayacaktır. Bunun en güzel örneğini A kesim bir gelinlik giyen son dönemin en ünlü prenseslerinden Kate Middleton uyguladı.

Ya da son yıllarda birçok gelinin tercih ettiği gibi dirsek hizasında bir duvak ve şapel tipi gelinliğin eteklerini geçecek kadar uzun bir duvağı aynı anda kullanabilir, nikah sonrasında uzun olanını çıkartabilirsin.

A Kesim Gelinliklerle Uyumlu Yaka Tipleri Hangileri?

Yaka seçimi biraz da bedenin üst bölümüyle ilgili olduğu için kendi vücut tipine uygun bir yaka modeli seçmende fayda var. Fakat tasarımcıların kombinlemeyi en çok sevdiği, A kesim gelinliklere uyum sağlayan yaka modelleri özellikle, kalp yakayı da içine katarak söylüyorum, straplez ve kayık yaka. Alt bedende A harfi şeklinde aşağıya doğru inen bu kesimin üzerinde görmeye en çok alışık olduğumuz yaka tipleri bunlar. Tabi bir V yaka aşığı olarak onu da es geçmek istemem.

Omuzların geniş, göğüslerin küçükse straplez ve kayık yaka modellerden seçim yapabilirsin. Göğüslerinin küçük oluşundan rahatsız oluyorsan drapeli modellerle daha dolgun ve büyük görünmelerini sağlayabilirsin. Göğüslerin büyükse V yakaya yönelebilirsin. V yaka boynunu da olduğundan uzun gösterecektir.

A Kesim Kayık Yaka Gelinlikler

A Kesim Straplez Gelinlikler

A Kesim V Yaka Gelinlikler

A Gelinlik Giyen Ünlüler Kimler?

Kate Middleton, Angelina Jolie, Amal Alamuddin, Buse Terim gibi isimler A gelinlik giyen ünlüler arasından bazılar. Kate Middleton’ın kuyruğu zaten prenses olduğu için oldukça uzundu ama Amal Alamuddin’in Oscar De La Renta tasarımlı gelinliğinin kuyruğu da neredeyse onunla yarışır uzunluktaydı.

A Kesim Gelinlikler Hangi Düğün Mekanlarında Giyilir?

Gerek uygun olduğu vücut tipleri, gerek kaldırdığı kumaş çeşitleri ile bir uyumluluk abidesi olan A kesim hangi mekanlarda tercih edilir? Soft düğünlerde tercih edilir diye özetleyebilirim aslında. Kır düğünleri, sosyal tesisler, klüp ve davet alanları, butik otel düğünleri… A kesim gelinlik modellerini kumaşta, yakada, kuyrukta, duvakta yaptığın seçimlerle düğün mekanının atmosferine uyumlu hale getirebilirsin.

Kır düğünü mekanında evleneceksen A kesim gelinliğin kumaşında uçuş uçuş havası verecek ince hareketli kumaşlar, tüller seçebilirsin. Straplez ya da spagetti askılı bir A kesim tercih edebilirsin.

Bir butik otelde az sayıda davetli eşliğinde evleneceksen kumaşı ağırlaştırıp, taş işlemeler, organzeler, parıltılı detaylar katabilir, V yaka A kesim ya da kayık yaka seçebilirsin.

Klüp ve davet alanlarında sırtı açık bir A kesimi dantelle kullanabilirsin.

A Kesim Gelinliklerle Nasıl İç Çamaşırı Giymeliyim?

Üst çamaşırın elbette nasıl bir yaka ve sırt dekoltesi tercih ettiğine göre değişecektir. Bel bölgen ise vücut tipine göre değişecektir. Eğer armut ve kum saati vücut tipindeysen ve tercih ettiğin kumaş tok bir kumaşsa korse giymeyebilirsin. Bu vücut tipindeysen korseyi sadece dik bir görüntü yakalamak için kullanabilirsin.

Elma vücut tipine sahipsen bel bölgeni kamufle etmek için mutlaka göğüs altından başlayan korselerden kullanmalısın. A kesim aşağıya doğru genişlediği için kalça sonrası devam eden korseleri tercihe bırakıyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 504,359
DOLAR 8,3465
EURO 9,6728
BIST 1112,37