Annemin Defteri

YOĞURT

Yara bandı yoğurt suyu
Yoğurt suyu tam manasıyla bir vitamin, protein ve mineral deposudur. B2 kaynağı olan yoğurt suyu göz ve ağız kenarlarında çatlamalara iyi gelir. Yaraların iyileşmesini sağlar. Cildi güzelleştirir ve böbrek taşı ile kumlarını düşürür.

Karadut

 kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitaminlerini içeren tadı ile görüntüsü ile harika bir şifalı bitkidir. Sürekli yorulanlar için enerji deposudur. Tam bir antioksidan kaynağıdır. Yaşlanmayı geciktirir. Sabahları aç karnına yenen bir avuç karadut, bağırsak kurtlarının döker.

Damarlar için nohut
Nohut bitkisel protein ve B vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfat ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir. Anne sütünü arttırır. Vücuttaki damarları açar. Cinsel isteği ve gücü arttırır. Göğüs kanserine karşı koruyucudur. Vücutta fazla su toplanmasını önler.

Mide dostu kakule
Kakule zencefilgiller familyasından bir bitkidir. İçeriğinde sineol, terpineol ve asetat vardır. Mide için faydalıdır. Mide gazlarını giderir, gastirit ve ülsere iyi gelir. Reflüyü önler. Şişkinlikleri alır, yanma ve ekşimelere karşı faydalıdır.

Öksürüğe okaliptüs
Solunum yollarına ferahlık veren okaliptüs öksürüğü keser. Boğaz ve burun iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Nezlede faydalıdır. Ateşi düşürür. Vücudu kuvvetlendirir. Bronşite ve diğer solunum yolları hastalıklarında faydalıdır.

Karaciğere marul
Marul, kalsiyum minerali ile A ve C vitaminleri açısından zengin bir sebzedir. Tansiyonu düşürür. Sakinleştirici etkisi ile uykusuzluk çekenler için faydalıdır. Aybaşı halini düzenler ve ağrısını hafifletir. Dalak ve karaciğer yetmezliği ile sarılığa karşı etkilidir.

Başı ağrıyana nane
Dünyada 25-30 kadar türü bulunan, sağlık açısından son derece faydalı, hoş kokulu bir bitkidir. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır. Ateşi düşürür. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır.

Kalp ritimsizliğine lale
Lale güzel çiçekleri ile süs bitkisi olarak yetiştirilen, soğanlı, çiçeklerin ortak adıdır. Yaprakları ve sapları kalp hastalıklarında kalp atışını düzenlemek için kullanılır. Kabızlığı gidermekte etkilidir. Çiçeğinin suyu doğumu kolaylaştırır. Çiçekleri fitil yapılıp kadın hastalıklarında kullanılır.

Egzama ilacı labada
Labada daha çok dağ, orman ve çayırlarda sulak yerlerde kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Mide ve bağırsak bozukluklarını giderir, ishali keser. Kanı ve bağırsakları temizler. Labada çayı, vücudu rahatlatır ve kuvvet verir. Haşlanıp deriye konursa kaşıntıları azaltır. Egzama ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Günlük Burçlar
Döviz Bilgileri
ALTIN 473,903
DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
BIST 1111,96